HONOR Watch 4 smartwatch
HONOR Watch 4 (źródło: HONOR)

Smartwatch HONOR Watch 4 już w Europie. Ile kosztuje?

HONOR Watch 4, który zadebiutował w Chinach w zeszłym miesiącu, jest już dostępny również na Starym Kontynencie. Specyfikacja urządzenia wygląda naprawdę dobrze, jednak wielka szkoda, że jego europejska wersja straciła wiele względem swojego oryginału.

HONOR Watch 4 to smartwatch, który oferuje naprawdę sporo (w Chinach)

Producent wyposażył smartwatch w sporych rozmiarów, 1,75-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 450×390 pikseli. Ekran oferuje gęstość pikseli na poziomie 340 ppi i częstotliwość odświeżania 60 Hz, a to nadal nie jest regułą w tego typu urządzeniach. Ponadto HONOR Watch 4 cechuje się wodoodpornością na poziomie 5 ATM.

Teraz dochodzimy do naprawdę nie najlepszych informacji. Chińska wersja smartwatcha zapewnia obsługę eSIM, umożliwiając niezależne połączenia komórkowe bez konieczności parowania zegarka ze smartfonem. Niestety, europejska odmiana nie oferuje wsparcia dla eSIM, co skutkuje brakiem tych funkcji dla użytkowników na Starym Kontynencie.

Z wersji przeznaczonej na europejski rynek zniknął jeszcze jeden istotny moduł. Smartwatch nie oferuje łączności Wi-Fi, co oznacza, że europejscy użytkownicy muszą polegać jedynie na module Bluetooth 5.2 do połączenia swoich zegarków ze smartfonami, aby korzystać z funkcji takich jak dzwonienie, wysyłanie wiadomości i otrzymywanie powiadomień.

HONOR Watch 4 oferuje również standardowe dla smartwatchy funkcje, takie jak pomiar tętna, poziomu natlenienia krwi i monitorowanie snu. Według deklaracji producenta, na jednym ładowaniu model ten ma działać przez nawet 14 dni przy typowym użytkowaniu. Ponadto zegarek wyposażony jest w moduły przeznaczone do lokalizacji: GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS i Beidou.

Użytkownicy mają również możliwość wgrania muzyki bezpośrednio na zegarek. Miejsca jest całkiem sporo, bo aż 4 GB. Ponadto na pokładzie znalazł się moduł NFC, niestety nie jest on przeznaczony do płatności, a także własny, niezależny od smartfona asystent głosowy.

Tyle trzeba zapłacić za zegarek w Europie

Jak już wspomniałem na samym początku, HONOR Watch 4 zadebiutował na rodzimym dla producenta, chińskim rynku już w ubiegłym miesiącu. Jego cena została wówczas ustalona na 999 juanów, czyli równowartość ~560 złotych. Trzeba przyznać, że jak na smartwatch z obsługą eSIM i Wi-Fi to naprawdę niewiele. Jak kształtuje się cena jego okrojonej wersji?

Smartwatch HONOR jest dostępny na francuskiej stronie internetowej producenta za 149,90 euro (~670 złotych). W Europie oferowany jest tylko w czarnej opcji kolorystycznej. Mimo braku niektórych funkcji, które były dostępne w chińskiej wersji, cena HONOR Watch 4 nie spadła. Gdyby w tej cenie zegarek oferował jeszcze obsługę eSIM, to mógłby zrobić na rynku prawdziwe zamieszanie.