fot. via XDA-Developers

Gmail Go oficjalnie dostępny do pobrania dla wszystkich. Ucieszą się fani prostoty i minimalizmu

Gmail jest jednym z najpopularniejszych klientów pocztowych na świecie. Teraz do tej pory zarezerwowana tylko dla wybranych aplikacja Gmail Go będzie dostępna dla wszystkich użytkowników smartfonów z Androidem.

Gmail Go dostępny dla wszystkich

Gmail Go nie jest pierwszą tego typu aplikacją, stworzoną przez Google. W Sklepie Play znajdziemy chociażby takie pozycje, jak Google Go, Mapy Go czy Galeria Go. Wszystkie łączy jednak to, że są skierowane do osób, posiadających urządzenie o słabszych parametrach, które niekoniecznie dobrze radzi sobie z optymalizacją pełnych wersji aplikacji.

Co prawda sam Gmail nie jest jakimś „kombajnem”, który ma niezliczoną ilość funkcji, jednak Google stwierdziło, że i ten klient pocztowy potrzebuje swojej lżejszej odmiany, dlatego w 2018 roku udostępniło Gmail Go. Aplikacja do tej pory była jednak dostępna wyłącznie dla użytkowników posiadających sprzęt z systemem Android Go. Teraz natomiast będzie mógł ją pobrać każdy zainteresowany, który niekoniecznie musi mieć do dyspozycji wiele funkcji, a bardziej stawia na prostotę i funkcjonalność.

Na pierwszy rzut oka nie zmienia się dużo. Pierwszą różnicą, jaką zobaczymy jeszcze przed odpaleniem aplikacji, jest czerwona plakietka z napisem „Go” na jej ikonie. Jeśli natomiast chodzi o „środek”, to sama lista wiadomości i górnej belki wyszukiwania wygląda dosłownie tak samo, jak w głównej wersji aplikacji. Kiedy jednak spojrzymy niżej, możemy zobaczyć, że zniknął pasek, na którym można przełączać się pomiędzy pocztą i komunikatorem Google Meet (nie jest bowiem zintegrowany z Gmail Go).

Dodatkowe różnice, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to chociażby ograniczenie cieni, co jest najlepiej widoczne na pasku wyszukiwania. Takowe zmiany mają pomyślnie wpłynąć na szybkość renderowania samej aplikacji, a także ograniczyć zużycie pamięci operacyjnej. Co więcej, Google ograniczyło liczbę klatek w animacjach, przez co przechodzenie między oknami nie jest tak płynne, jednak i to ma wpłynąć pozytywnie na samą wydajność i wykorzystanie zasobów.

Google samo podpowie, jaka wersja aplikacji jest najlepsza dla naszego urządzenia. Natomiast osoby, które nie otrzymają stosownej notyfikacji, mogą na własną rękę pobrać aplikację Gmail Go ze Sklepu Google Play (choć jej „uwalnianie” może potrwać jakiś czas).

Polecamy również: