źródło: Twitter @tahins

Google zorganizuje Twoją pracę – Gmail jako centrum zarządzania resztą aplikacji

Gigant z Mountain View ma konkretną wizję dotyczącą tego, jak będzie wyglądać przyszłość jego najpopularniejszych aplikacji z działu szeroko pojętej produktywności. Korzystacie z programów takich jak Google Docs, Meet, Chat czy Rooms? Świetnie – jest szansa, że już niedługo będziecie mieć do niech dostęp prosto ze swojego konta na Gmailu.

Gmail mocno się zmieni

Najpopularniejszy na świecie klient pocztowy może doczekać się znacznego rozbudowania – przynajmniej tak wynika z przecieku, którego źródłem jest developer Tahin Rahman. Grafiki, które pojawiły się na jego koncie na Twitterze, jasno sugerują, że czeka nas kilka zmian w systemie zarządzania pakietem aplikacji od Google.

System Gmail for Work stawia na integrację czterech wykorzystywanych do pracy zdalnej (i nie tylko) programów: Docs, Meet, Chat oraz Rooms. W skrócie pozwoli on na wspólne tworzenie dokumentów, spotkania na wideokonferencjach, szybkie wysyłanie wiadomości oraz prowadzenie czatu grupowego z ciągłym dostępem do wiadomości e-mail. Wszystko to bezpośrednio z poziomu poczty Google bez przymusu „skakania” pomiędzy platformami.

Gmail
źródło: Twitter @tahins

Aplikacja mobilna Gmaila pozwoli na szybki dostęp do każdej z sekcji poprzez przełączanie się na odpowiedni ekran z użyciem menu w dolnej części programu. Praca na desktopie będzie jeszcze wygodniejsza – wszystkie zakładki będą cały czas widoczne na bocznym pasku menu, dzięki czemu wybór odpowiedniej będzie znacznie szybszy i łatwiejszy.

Ciekawą funkcją ma być także segregacja informacji na mniej lub bardziej istotne zgodnie z ustalonym przez system priorytetem ich rozpatrzenia – może to znacznie wpłynąć na produktywność działań pracowników i ułatwić im szybszą reakcję na część przekazanych im zadań.

Gmail
źródło: Twitter @tahins

Decyzja Google może być pokłosiem ogromnego zapotrzebowania na kompleksowe projekty służące do pracy zdalnej. Światowa pandemia znacznie wpłynęła na zwiększenie popularności takich rozwiązań. A w związku z tym, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnego scenariusza jej rozwoju, nie dziwi fakt, że technologiczni giganci wciąż widzą w niej motywator do rozwoju projektów ułatwiających pracę czy naukę na odległość.

Na razie informacja wciąż nie jest oficjalnie potwierdzona, ale sam pomysł na połączenie kilku usług Google w jednym punkcie dostępowym oraz wiarygodnie wyglądające grafiki sugerują, że czeka nas zmiana w systemie organizacji pracy w obrębie tej popularnej platformy.

Nie wiemy jednak na razie, czy rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich użytkowników, czy jedynie dla firm i korporacji.