(fot. Tabletowo.pl)

Google Go – odchudzona wyszukiwarka jest już dostępna dla wszystkich

Znacznie lżejsza wersja aplikacji Google stała się dostępna dla wszystkich użytkowników. Wystarczy wejść do Google Play i kliknąć na przycisk Zainstaluj.

Reklama

Lekka aplikacja do zadań specjalnych

Aplikacja jest częścią projektu Google, którego zadaniem jest dostarczenie smartfonów na rynki rozwijające się. W założeniach smartfony z Android Go mają być tanie, akceptowalnie szybkie, a przy tym powinny zapewniać w miarę aktualną wersję systemu operacyjnego. Do tego dochodzi zestaw odchudzonych aplikacji, zarówno pod względem wymagań, jak i zużywania danych komórkowych.

Reklama

Mimo iż głównymi odbiorcami mają być klienci z krajów rozwijających się, to urządzenia z Android One można również kupić na innych rynkach, w tym w Polsce. Wybrane aplikacje są też dostępne globalnie, co jak najbardziej jest dobrą wiadomością. W końcu lżejsze wersje oprogramowania sprawdzą się nie tylko na tańszych smartfonach, ale także na urządzeniach ze średniej lub wyższej półki.

Google Go (fot. Tabletowo.pl)

Po co instalować lekką apkę na wydajnym smartfonie? Chociażby ze względu na niższe zużycie danych komórkowych. Ponadto, takie oprogramowanie często zawiera tylko najważniejsze funkcje, bez dodatkowych, rzadko używanych opcji. Kolejną zaletą może być mniejsze zapotrzebowanie na energię, co ma szansę pozytywnie wpłynąć na czas pracy na jednym ładowaniu.

Google Go ma kilka zalet

Aplikacja po raz pierwszy została udostępniona w 2017 roku, aby zapewnić dostęp do usług Google w krajach rozwijających się. Obecnie potrzebuje ona tylko 7 MB wolnej przestrzeni w pamięci smartfona, a więc wciąż należy do wagi piórkowej. Dodatkowo, Google podaje, że przy pobieraniu aplikacja potrafi zaoszczędzić do 40% danych.

Google Go (fot. Tabletowo.pl)

Google Go pozwala oczywiście na korzystanie z wyszukiwarki Google. Możliwe jest ręczne wpisanie tekstu, jak i jego podyktowanie. Aplikacja pozwala na przeglądanie grafik i GIF-ów, a także zapewnia szybki dostęp do YouTube’a, funkcji odkrywania ciekawych tematów i folderu z pobranymi plikami.

Google Go. (fot. Tabletowo.pl)

W Google Go możemy również przeglądać strony internetowe. W aplikację jest bowiem wbudowana prosta przeglądarka internetowa. Ponadto, możliwe jest używanie Google Lens, które oferuje m.in. odczytywanie tekstu ze zdjęcia, a następnie jego tłumaczenie.

Aplikacja Google Go okazała się dużym hitem. Obecnie może ona pochwalić się imponującym wynikiem ponad 100 mln pobrań.

źródło: TechCrunch, własne