Chcesz smartfona z 2 GB RAM-u? Licz się z Android Go

Nie oszukujmy się – specyfika działania Androida sprawia, że do płynnej pracy smartfona z tym systemem operacyjnym potrzeba co najmniej tyle pamięci RAM, ile wymaga Chrome do uruchomienia kilku zakładek. Czyli bardzo dużo. Wygląda na to, że Google również zdaje sobie z tego sprawę – low-endowy system Android Go ma lądować na wszystkich smartfonach z pamięcią RAM o pojemności 2 GB.

Reklama

Android Go to specjalna odsłona zielonego robocika przygotowana z myślą o najsłabszych smartfonach. Po raz pierwszy o tym systemie usłyszeliśmy w 2017 roku, rok później Google udostępniło jego zaktualizowaną wersję – Androida 9 Pie Go Edition. We wrześniu 2019 oficjalnie zaprezentowany został Android 10 Go Edition, a wygląda na to, że budżetowa odsłona jedenastki już nadciąga.

Android 11 Go Edition będzie obowiązkowy dla smartfonów z 2 GB RAM-u

Dotychczas Android Go był przeznaczony dla urządzeń, które zostały wyposażone w 1 GB pamięci RAM lub mniej. Niemniej, nie był nigdy narzucony przez giganta z Mountain View – ot, była to interesująca propozycją, na którą (niestety) nie wszyscy przystawali.

Wygląda na to, że w 2020 roku ma się to zmienić. Leaker znany na Twitterze jako @deletescape dotarł do dokumentów, z których wynikają trzy ciekawe rzeczy. Po pierwsze, Android Go będzie obowiązkowy w przypadku urządzeń, które będą debiutowały z określoną pojemnością pamięci operacyjnej.

Drugą ciekawostką jest fakt, że w dokumencie mowa o 2 GB pamięci RAM – dotychczas granicę wyznaczała pojemność dwukrotnie mniejsza. Po trzecie, począwszy od Androida 11 urządzenia z 512 MB RAM-u nie będą kwalifikowały się do pracy z GMS.

Android Go - aplikacje

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, zamieszczam poniżej oryginalny cytat z omawianego dokumentu. Wnikliwi na pewno dojrzą tam również, że nie jest zalecane, żeby aktualnie obecne na rynku urządzenia wyposażone w 2 GB pamięci RAM przechodziły na Androida Go.

Beginning with Android 11, devices with 512MB RAM (including upgrades) are not qualified for preloading GMS.All new PRODUCTS launching with Android 11, if they have 2GB RAM or less, MUST return true for ActivityManager.isLowRamDevice() API, and launch as an Android Go device.Starting in Q4 2020, all new PRODUCTS launching with Android 10, if they have 2GB RAM or less, MUST return true for ActivityManager.isLowRamDevice() API, and launch as an Android Go device.Previously launched 2GB RAM devices in standard GMS configuration SHOULD NOT convert to Android Go configuration via MRs or letter upgrades. They will remain standard Android

Google zdaje sobie sprawę z zasobożerności Androida

Cóż mogę powiedzieć ponad to, że to bardzo dobry ruch ze strony Google. Jedynym lepszym rozwiązaniem wydaje się być optymalizacja Androida tak, aby nie potrzebował nieskończonych pokładów RAM-u – ale to raczej utopijna wizja.

Jest jednak szansa, że tego typu wymogi ograniczą choć trochę wydawanie kiepskich smartfonów, tabletów czy nawet samochodowych zestawów radio z Androidem, mydłem i powidłem. W końcu Ci, którzy liczą na certyfikację Google, będą musieli zapewnić chociaż 1 GB RAM-u żeby uruchomić Android Go i co najmniej trzy razy tyle, żeby „postawić” pełnoprawnego Androida.

Polecamy również: