Gmail Go

Pojawiła się kolejna odchudzona aplikacja od Google. Tym razem jest to Gmail Go

Jakiś czas temu pojawił się Android Go, czyli odchudzona wersja najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie. Z lżejszym systemem idą w parze też lżejsze aplikacje. Google konsekwentnie publikuje lekkie wersje swoich usług. Kolejną z nich jest Gmail Go, czyli aplikacja do obsługi kont email.

Już od jakiegoś czasu możecie zauważyć, że w Sklepie Play pojawia się coraz więcej odchudzonych wersji przeróżnych aplikacji. Najczęściej są to usługi oferowane przez Google, na przykład Files Go czy YouTube Go. Tym razem gigant udostępnił lżejszą wersję swojego programu do obsługi skrzynek pocztowych – Gmail Go.

Niestety, tak jak w przypadku Gboard Go, tak i Gmail Go może zostać zainstalowany wyłącznie na urządzeniach z systemem Android 8.1 Oreo. To oznacza, że zaledwie garstka smartfonów może cieszyć się tą aplikacją. A szkoda, jest wiele starszych i słabszych sprzętów, dla których program ten mógłby okazać się wybawieniem. Sam nawet chciałem zainstalować go na swoim Nexusie 7. Korzystając jednak z opartego na Android 7.1.2 Nougat Custom ROM, nie mam takiej możliwości…

Rozmiar pliku instalacyjnego wynosi 9,5 MB, co jest wartością ponad dwukrotnie niższą niż w przypadku standardowego Gmaila. Oczywiście, takie odchudzenie sprawia, że program zapewne pozbawiony jest wielu przydatnych funkcji. Niestety, ze względu na politykę Google, nie mogę sprawdzić, czego tam brakuje. Szkoda.

Źródło: Android AuthorityAndroid Police