Dell Inspiron 14 ARM Qulcomm Snapdragonn
(źródło: Dell)

To pierwszy taki laptop Della. Ma inny procesor niż wszystkie

Dell ma szeroką gamę laptopów, stworzonych z myślą o różnych odbiorcach. W portfolio są m.in. propozycje z serii XPS dla twórców treści, ale także urządzenia typowo gamingowe. Firma od lat tworzy również bardzo znaną serię Inspiron, do której dołącza zupełnie nowy model. Jest to pierwszy laptop marki z Windowsem z procesorem Snapdragon.

Nowy Dell Inspiron 14 ma inny procesor niż wszystkie

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że seria Inspiron Della jest bardzo popularna. W jej skład wchodzą głównie biurowe i multimedialne laptopy o specyfikacjach przystosowanych do długiej pracy na baterii. Co prawda na próżno w nich szukać potężnych kart graficznych RTX, natomiast nierzadko otrzymują procesory z wyżej półki – przykładowo Intel Core i7 lub Ryzeny 7.

Najnowsza propozycja jednak będzie się różnić od wszystkich wcześniejszych urządzeń, ponieważ jest to pierwszy laptop producenta z procesorem ARM i systemem Windows 11. Dell Inspiron 14 został bowiem wyposażony w SoC wykonany w architekturze ARM, Snapdragon 8cx Gen 2 ze zintegrowanym układem graficznym Adreno 690. Czip ma do dyspozycji 8 GB pamięci operacyjnej LPDDR4x o taktowaniu 2133 MHz, a na pliki przeznaczono dysk SSD M.2 PCIe NVMe o pojemności 256 GB.

Jak sama nazwa mówi, Inspiron 14 ma 14-calowy wyświetlacz, a ten pracuje w rozdzielczości Full HD i został pokryty powłoką antyodblaskową. Urządzenie oferuje podstawowy zestaw portów – 2x USB-C, 1x USB-A, audio 3,5 mm i czytnik kart microSD. Nie zabrakło także kamery Full HD, dwóch mikrofonów, głośników oraz łączności WiFi 6 i Bluetooth 5.2. Wszystko ma działać pod kontrolą Windows 11 Home S Mode.

Dell Inspiron 14 z procesorem Qualcomm ma baterię 40 Wh z funkcją ładowania 65 W, która ma zapewnić… aż 16 godzin odtwarzania filmów – tutaj dobrą robotę wykonuje właśnie energooszczędny procesor. A ile takie coś będzie kosztować? 500 dolarów (równowartość ~2200 złotych), co wydaje się naprawdę rozsądną kwotą.

Laptop ten będzie oferowany także w wersjach z „normalnymi” procesorami

Co ciekawe, ten model Dell Inspiron 14 ma być sprzedawany także w wersjach z klasycznymi procesorami. Do dyspozycji będą konfiguracje z procesorem Intel Core i7 oraz Ryzen 7, które odróżnią się od wariantu ze Snapdragonem ilością pamięci RAM (16 GB DDR4-3200), pojemnością dysku SSD (512 GB) oraz baterii (54 Wh).

No i oczywiście będą także droższe – wersja z Intelem ma kosztować 550 dolarów (~2450 złotych), zaś z układem AMD – 650 dolarów (~2900 złotych).