BMW
(fot. GRI CARS)

Nowego BMW nie zaktualizujesz, gdy… jest „nieprawidłowo” zaparkowane

Jeśli parkujesz swoje BMW tuż przy stromej jezdni, to nie będziesz mógł instalować nowych wersji oprogramowania. Firma zaleca bowiem pozostawienie auta na poziomym podłożu. Może wydawać się to głupie, ale tak naprawdę ma sporo sensu.

Samochód nie może znajdować się na nachylonym terenie

W nowych BMW, podobnie jak w wielu innych samochodach, mamy możliwość zdalnego instalowania aktualizacji oprogramowania. Dzięki temu otrzymujemy nowe funkcje, a także usprawnienia tych już obecnych, bez konieczności odwiedzania serwisu. Wystarczy zainstalować nową wersję systemu, aby przykładowo zyskać lepszych asystentów jazdy.

Zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie, ale należy pamiętać, że aktualizacji nie zainstalujemy w każdym miejscu. Nie można po prostu zaparkować samochód i rozpocząć proces instalowania. Należy spełnić dodatkowe warunki.

Owszem, to zupełnie do przewidzenia, że konieczne jest posiadanie odpowiedniego połączenia z internetem, a także samochód nie może się poruszać. Użytkownicy BMW muszą jednak spełnić jeszcze kilka warunków i – co ciekawe – jednym z nich jest konieczność pozostawienia auta na poziomym podłożu.

Jedna z użytkowniczek elektrycznego BMW i4 opublikowała post na Twitterze, w którym wskazuje, że nie może zainstalować aktualizacji, ponieważ samochód znajduje się na zbyt stromej drodze. Właśnie taki komunikat wyświetlany jest na centralnym ekranie podczas próby zainstalowania nowszej wersji oprogramowania.

Rozwiązanie problemu jest dość proste. Wystarczy przeparkować samochód w miejsce, które spełni warunki, czyli poziome podłoże. Wówczas pozostaje ponowne uruchomienie procesu instalowania aktualizacji.

Ma to sporo sensu

BMW w instrukcjach zarówno dla samochodów elektrycznych, jak i spalinowych, podaje, że przy każdej aktualizacji Remote Software Upgrade należy zaparkować na poziomym podłożu. Firma nie wyjaśnia jednak, jaki jest powód tych wytycznych.

Można jednak domyślić się, że najpewniej chodzi o ponowną kalibrację czujników. Niektórzy wskazują, że ewentualnie podczas resetowania systemu może dojść do chwilowego zwolnienia elektronicznego hamulca ręcznego, co zdecydowanie nie jest pożądanym działaniem, gdy auto jest zaparkowane przy stromej jezdni.

BMW aktualizacja oprogramowania
Aktualizacje można pobrać bezpośrednio w samochodzie lub za pośrednictwem aplikacji na smartfonie (fot. BMW)

BMW informuje, że należy spełnić jeszcze następujące warunki:

  • wystarczający poziom naładowania akumulatora,
  • temperatura zewnętrzna jest wyższa niż -10 stopni Celsjusza,
  • układ świateł awaryjnych jest wyłączony,
  • ustawiono pozycję parkowania,
  • gotowość do jazdy jest wyłączona,
  • silnik jest wystarczająco schłodzony (dotyczy modeli z silnikiem spalinowym).

Oczywiście wytyczne dotyczące aktualizowania mamy nie tylko w BMW i samochodach innych producentów, ale również w przypadku laptopów, smartfonów czy smartwatchy, które często muszą mieć odpowiedni poziom naładowania akumulatora. Przykładowo Apple Watch nie tylko musi mieć co najmniej 50% baterii, ale dodatkowo należy go odłożyć na ładowarkę.