(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Największa aktualizacja BMW iDrive od lat – nowe funkcje trafią do ponad miliona Bawarek

Niemiecki producent zapowiedział wydanie największej zdalnej aktualizacji w historii BMW Group. Wśród nowości, z których niebawem będzie można skorzystać w BMW iDrive, znajdzie się lepsza integracja z Alexą, wygodny sposób logowania na własny profil, a także rozszerzenie dostępności Active Navigation.

BMW aktualizuje system infotainment

Właściciele nowych samochodów BMW, wyposażonych w system BMW iDrive 7.0, nie muszą już odwiedzać autoryzowanych serwisów, aby pobrać i zainstalować nową wersję oprogramowania. Cały proces można przeprowadzić w domu, podobnie jak w przypadku aktualizacji Androida czy iOS.

Firma już wcześniej skorzystała z tej możliwości, wprowadzając obsługę Android Auto w 750 tys. samochodów. Natomiast teraz, aktualizacja (ver. 11/20) skierowana jest dla ponad miliona Bawarek i skupia jest przede wszystkim na rozbudowie możliwości BMW iDrive.

Sporo nowych funkcji w BMW iDrive

Jedną z głównych zmian jest lepsza integracja z asystentką głosową Amazonu. Alexa pozwala teraz na sterowanie kompatybilnymi urządzeniami inteligentnego domu z poziomu samochodu. Niestety, funkcje ograniczone są tylko do wybranych krajów – są to Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowości będą dostępne w Polsce.

BmW iDrive – aktualizacja.
BMW iDrive 7.0 (11/20) (fot. BMW)

BMW wprowadza także możliwość szybkiego i wygodnego przenoszenia profilu kierowcy do innych samochodów, także tych z wypożyczalni. Dzięki temu, nie będziemy musieli od początku konfigurować najważniejszych ustawień – fotela, lusterek czy preferencji dotyczących systemów wsparcia. Całość odbywa się z wykorzystaniem mobilnej aplikacji My BMW i skanowania kodu QR.

Funkcja BMW M Laptimer powinna spodobać się kierowcom, którzy odwiedzają tory, aby sprawdzać i poprawiać swoje umiejętności. Jej zadaniem jest zbieranie danych z przejazdów – położenia pedału przyspieszenia, obrotów silnika, przeciążeń, czasów okrążeń czy przebytej odległości. Dane można wyświetlić w dowolnym momencie. Ponadto, po zakończeniu sesji na torze, kierowca otrzymuje podsumowanie wyników.

Autorski asystent głosowy BMW, zapewniający dostęp do rozbudowanej obsługi głosowej, pozwala teraz posłuchać dźwięków wydawanych przez modele BMW M. Przykładowo, po pytaniu „Hej BMW, jak brzmi BMW M8?”, usłyszymy dźwięk topowego coupe z gamy bawarskiej marki. Niestety, podobnie jak w przypadku integracji z Amazon Alexą, w Polsce asystent BMW nie jest jeszcze dostępny.

Z Active Navigation można teraz skorzystać na terenie z Francji, Portugalii i Hiszpanii. Funkcja odpowiednio wcześnie podpowiada zmianę pasa, gdy jest to wymagane, aby dojechać do punktu docelowego. Pod uwagę brani są również inni uczestnicy ruchu – zmiana pasa sugerowana jest w momencie, gdy na pasie obok nie znajduje się drugi samochód.

Aktualizacja BMW iDrive to także możliwość dodania własnych zdjęć do profilu kierowcy, wygodniejszy sposób usuwania prywatnych danych z wypożyczonych samochodów, a także odświeżona instrukcja obsługi. Proces udostępniania aktualizacji rozpoczyna się 22 lutego 2021 roku.