iPhone 13 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Apple zamawia więcej drogich iPhone’ów

Mimo niedawnej premiery iPhone’a SE 5G, jego podaż jest przez Apple ograniczana, natomiast wzrasta produkcja innych modeli. Czyżby nastąpił zwrot w preferencjach użytkowników smartfonów z nadgryzionym jabłkiem?

Ku zdziwieniu sporej liczby osób, Apple postanowiło ograniczyć produkcję wydanego na 2022 rok iPhone’a SE 5G. Okazuje się, że moc produkcyjna zostanie przekierowana na smartfony z serii Pro. Mowa tutaj oczywiście o modelach iPhone 13 Pro oraz droższym wariancie Pro Max. Z czego wynika taki ruch giganta z Cupertino?

smartfon Apple iPhone SE 2022 smartphone
iPhone SE 2022 (źródło: Apple)

Apple zdziwione preferencjami

Wychodzi na to, że firma zwyczajnie nie doszacowała preferencji zakupowych swojej klienteli. Zakładano bowiem, że zdecydowanie większą popularnością cieszyć się będą tańsze modele, czyli w głównej mierze świeżo wypuszczony na rynek iPhone SE 5G 2022. Rzeczywistość okazała się jednak inna – ludzie pragną modeli oznaczonych dopiskiem Pro.

Z czego mogła wynikać początkowa estymacja firmy? Przede wszystkim wpływ na nią miała sytuacja panująca na świecie. Niepewne czasy niekoniecznie sprzyjają wybieraniu przez użytkowników tych najdroższych modeli smartfonów, częściej natomiast wolą oni sięgnąć na półkę czy dwie niżej – tam czeka na nich budżetowy iPhone, który jednak nie przykuwa tak dużej uwagi.

Zamówienia na model iPhone 13 Pro mają rzekomo wzrosnąć o 7 mln egzemplarzy, a w przypadku wersji Pro Max o 3 mln. Co najbardziej istotne, produkcja tańszego iPhone’a SE 5G ma zostać ograniczona aż o 20%. Wyraźnie widać, że początkowe założenia minęły się z faktycznym stanem rzeczy. Konsumenci ewidentnie preferują najmocniejsze modele urządzeń z gamy producenta, a te mniej wydajne i tańsze – choć znajdują swoich odbiorców – pozostają w cieniu.

Pozostaje pytanie, czy podobnie sytuacja będzie wyglądać w kontekście przyszłych premier. Apple z tańszego wariantu raczej nie zrezygnuje, podobnie zresztą jak w przypadku produkcji modeli z absolutnie najwyższej półki. Pozostaje nam czekać na więcej informacji i samą premierę serii urządzeń z numerem 14. Na jej temat są już pewne doniesienia i przypuszczenia!