Apple Watch zdeklasował konkurencję i zdobył ponad połowę rynku
Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Lis/Tabletowo.pl)

Apple Watch zdeklasował konkurencję i zdobył ponad połowę rynku

Ostatnia aktualizacja:

Tim Cook może nie porywa tłumów jak Steve Jobs, ale za to może pochwalić się dwoma produktami, które odniosły ogromny sukces i zdominowały rynek. Pierwszym są słuchawki AirPods, a drugim Apple Watch.

Rynek smartwatchy w pierwszej połowie 2020 roku

Niektórzy twierdzili, że pojawił się zbyt późno, inny narzekali na wzornictwo i kwadratową kopertę, ale mimo tego, Apple Watch okazał się jednym z popularniejszych urządzeń Apple ostatnich lat. Nie, tutaj nie zadziałał tylko marketing. Smartwatch z Cupertino jest po prostu jednym z najlepszych smart-zegarków, a do tego zapewnia świetną współpracę z innym sprzętem z logo nadgryzionego jabłka.

Apple Watch zdominował rynek smartwatchy
Najwięksi producenci smartwatchy w pierwszej połowie 2020 roku (fot. Counterpoint)

Wcześniej już wielokrotnie mogliśmy dowiedzieć się, że inteligentny zegarek Apple sprzedaje się fenomenalnie i znacznie wyprzedza konkurencję. Co więcej, okazało się, że firma Tima Cooka osiąga lepsze wyniki niż cała szwajcarska branża zegarków razem wzięta. Natomiast z najnowszego raportu opublikowanego przez Counterpoint wynika, że Apple Watch w pierwszej połowie tego roku zostawił konkurencję jeszcze bardziej w tyle.

Apple Watch zdobył 51,4% rynku, co jest rezultatem zauważalnie lepszym niż w poprzednim roku, kiedy to mógł się pochwalić udziałami na poziomie 43,2%. Zespół Tima Cooka sukces zawdzięcza przede wszystkim modelowi Watch series 5, i to mimo iż nie wprowadził od zbyt wielu zmian względem Watcha 4.

Apple Watch zdominował rynek smartwatchy
Najpopularniejsze smartwatche w pierwszej połowie 2020 roku (fot. Counterpoint)

Drugie miejsce należy do Garmina z wynikiem na poziomie 9,4%. Następny jest Huawei z 8,3%, a ostatnią pozycję na podium zajął Samsung, zdobywając 7,2% udziałów. Wyraźnie więc widać, że pozostali producenci, będący nawet na wysokich miejscach, muszą zadowolić się znacznie gorszymi wynikami niż Apple.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Co ciekawe, trzy największe marki wygenerowały ponad 69% łącznych przychodów. Natomiast globalny rynek smartwatchy odnotował 20% wzrost przychodów i to podczas trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zauważa Counterpoint, popyt na urządzenia ubieralne ciągle rośnie – np. w Europie (+9% r/r), Stanach Zjednoczonych (+5% r/r) i Indiach (+57% r/r).

Apple Watch series 6 także sprzeda się świetnie

Nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie smartwatchami Apple miało nagle spaść – wręcz przeciwnie, w ciągu najbliższych lat powinno jeszcze bardziej wzrosnąć. Prawdopodobnie w przyszłym roku dowiemy się, że najczęściej kupowanym urządzeniem był Apple Watch series 6.

Nowa generacja najpewniej zostanie zaprezentowana wraz z iPhone’ami 12. Według nieoficjalnych informacji, series 6 wciąż będzie oferował ekran OLED, nie otrzyma już technologii Force Touch i niewykluczone, że nauczy się rozpoznawać linie papilarne użytkownika. Do tego dojdzie sporo nowości wprowadzonych w watchOS 7.

Polecamy również: