Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Nowy Apple Watch bez Force Touch. Sugerują to zmiany w watchOS 7

Apple Watch series 6, który zadebiutuje jesienią tego roku, może już nie obsługiwać jednego z gestów. Nowe informacje zapowiadają, że Apple zamierza pozbyć się funkcji Force Touch.

Zmiany w obsłudze watchOS 7

Firma Tima Cooka, w celu zapewnienia łatwiejszego poruszania się po interfejsie wyświetlanym na niewielkim ekranie smartwatcha, wprowadziła zestaw gestów. Jeden z nich wykorzystuje technologię Force Touch, czyli możliwość wykrywania siły nacisku. Dzięki temu, użytkownik zyskuje szybki dostęp do menu z dodatkowymi opcjami. Przykładowo, po mocniejszym naciśnięciu na wyświetlacz, na ekranie powiadomień pojawi się możliwość usunięcia wszystkich notyfikacji, w aplikacji Kalendarz zmienimy w ten sposób widok, a w przypadku tarczy przejdziemy do opcji dostosowania wyglądu.

Menu z dodatkowymi opcjami w aplikacji BMW. (fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Niestety, wygodny gest może zniknąć wraz z premierą Apple Watcha series 6. Nowe wytyczne Apple skierowane dla programistów i dotyczące interfejsu użytkownika wskazują na nowe podejście. Dowiemy się z nich, że

W systemie watchOS 7 i nowszych, aplikacje systemowe udostępniają wcześniej ukryte elementy menu na powiązanym ekranie lub ekranie ustawień. Jeśli wcześniej obsługiwane było długie naciśnięcie ekranu, rozważ przeniesienie elementów menu w inne miejsce.

Twórca aplikacji będzie miał więc dwie opcje do wyboru. Pierwsza to przeniesienie ukrytego menu do powiązanego ekranu, który będzie dostępny po wykonaniu gestu przesunięcia w prawo. Druga to natomiast implementacja menu w ustawieniach aplikacji.

watchOS 7 już bez wsparcia dla Force Touch. (fot. Apple)

Zmiany są już widoczne w testowej wersji watchOS 7. Na przykład, aby zmienić widok w Kalendarzu musimy przejść do ustawień. Do ustawień będziemy musieli również udać się, aby zmienić tryb wyświetlania listy wszystkich zainstalowanych aplikacji. Z kolei, opcje konfiguracji tarczy pojawią się po dłuższym przytrzymaniu palca na ekranie Apple Watcha.

Warto zauważyć, że zespół Tima Cooka już wcześniej pozbył się podobnego rozwiązania z iPhone’ów. Zeszłoroczne modele – 11, 11 Pro i 11 Pro Max – nie oferują już 3D Touch. Technologia wykrywania siły nacisku została zastąpiona przez Haptic Touch, czyli gest dłuższego przytrzymania palca.

watchOS 7 – pozostałe nowości

Nową wersję systemu dla Apple Watchy przedstawiono w tym tygodniu, podczas konferencji WWDC. Dowiedzieliśmy się, że aktualizacja wprowadzi nowe tarcze, funkcję śledzenia snu i mycia rąk, zestaw nowych treningów, Tłumacza Siri, usprawnienia dla rowerzystów oraz sporo innych zmian.

watchOS 7 trafi na Apple Watch series 3 i wszystkie nowsze generacje. Finalnego wydania należy oczekiwać jesienią tego roku.