(fot. Apple)

watchOS 7 – Apple Watch zadba o poprawny sen i czyste ręce

Na konferencji WWDC 2020 nie mogło zabraknąć watchOS 7. Apple przygotowało nowe tarcze, nowe funkcje fitness i wyczekiwaną możliwość monitorowania snu.

watchOS 7 z nowymi tarczami

To było pewne, że na Apple Watcha zostaną wprowadzone nowe tarcze. Jedna z nich to chronograf z tachymetrem, który powinien być znanym fanom mechanicznych, sportowych zegarków.

watchOS 7 (fot. Apple)

Pojawi się opcja udostępniania tarcz spersonalizowanych przez użytkowników, a także firmy trzecie. Tarczę będzie można wysyłać między iPhone’ami, a także pobierzemy je z App Store oraz linków umieszczonych na stronach internetowych.

watchOS 7 (fot. Apple)

Programiści będą mogli tworzyć „kompilacje”, czyli widżety, które będzie można ustawić na tarczach. Pozwoli to na wygodniejszy i szybszy dostęp do informacji z aplikacji.

Funkcja śledzenia snu

Apple Watch, podobnie jak konkurencje smartwatche, zapewni opcję zbierania danych podczas snu. Wykorzystany zostanie m.in. akcelerometr, aby sprawdzić, kiedy użytkownik śpi lub nie. Rano, po przebudzeniu się, będzie można przejrzeć zgromadzone informacje w formie wykresów. Będą one dostępne zarówno z poziomu Apple Watcha, jak i aplikacji Zdrowie na iPhonie.

No dobrze, a co z akumulatorem? W końcu Apple Watch nie zapewnia naprawdę długiego czasu pracy. Na podstawie zebranych wzorców, czyli godziny o której zazwyczaj chodzimy spać, watchOS 7 wyśle komunikat o konieczności naładowania smartwatcha godzinę przed snem.

watchOS 7 (fot. Apple)

Pojawi się opcja Sleep Mode mająca pomóc w poprawnym przespaniu całej nocy. Po jej aktywacji, Apple Watch przejdzie w tryb „Nie przeszkadzać”, a także automatycznie przyciemni ekran aż do momentu obudzenia się.

Wind Down to nowa funkcja, działająca w parze z iPhonem, która umożliwia spersonalizowanie serii zadań, które zostaną automatycznie wykonane przed snem. Przykładowo, będziemy mogli ustawić wyciszenie powiadomień, utwory odtwarzane w Apple Music, uruchomienie konkretnej aplikacji czy nawet sterować urządzeniami smart home dostępnymi w aplikacji Dom.

watchOS 7 zadba o czyste ręce i sprawdzi się podczas tańca

Aktualizacja doda nową funkcję, która zadba o czystość rąk. Najpewniej została ona wprowadzona ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Apple Watch, za pomocą czujników ruchu, mikrofonu i uczenia maszynowego, ma automatycznie wykrywać moment, gdy użytkownik myje ręce. Wówczas zostanie aktywowany 20-sekundowe odliczanie czasu.

watchOS 7 (fot. Apple)

Ponadto, Apple Watch może automatycznie przypominać o konieczności umycia rąk po powrocie do domu. Dane dotyczące mycia rąk będzie można przejrzeć w aplikacji Zdrowie na iPhonie.

watchOS 7 (fot. Apple)

watchOS 7 pozwoli na zbieranie danych z czterech nowych treningów. Wśród nich znajdzie się taniec i trening siłowy. Apple chwali się, że funkcja śledzenia tańca została sprawdzona i zatwierdzona z najpopularniejszymi stylami tańca.

Pozostałe nowości i dostępność

Aktualizacja doda jeszcze tryb stworzony z myślą o rowerzystach, Tłumacza Siri dostępnego z poziomu Apple Watcha, a także nowe funkcje w aplikacji Hałas.

watchOS 7 będzie dostępny dla Apple Watcha series 3 i nowszych modeli. W celu zainstalowania aktualizacji będzie wymagany iOS 14, a więc iPhone 6s lub nowszy.