apple ipad pro
(fot. Apple)

To będzie rok ekranów Mini LED w urządzeniach Apple

W portfolio Apple znajdziemy już iPady i MacBooki wyposażone w ekrany Mini LED. To jednak dopiero początek – firma z Cupertino zamierza odczuwalnie poszerzyć ofertę urządzeń z nowymi wyświetlaczami.

Apple nie stawia wyłącznie na OLED-y

Oczywiście urządzenia z ekranami wykonanymi w technologii OLED jak najbardziej są sprzedawane przez firmę z Cupertino. Dobrym przykładem są niezwykle popularne iPhone’y. Należy jednak zauważyć, że w przypadku tabletów i komputerów zdecydowano się postawić na inną technologię.

Co ciekawe, konkurencja raczej wybiera OLED-y jako rozwiązanie mające zastąpić bardziej klasyczne LCD. Cóż, Apple zdążyło już nas przyzwyczaić, że nie zawsze lubi podążać utartymi ścieżkami. W związku z tym, zamiast zacząć stosować OLED-y w iPadach, MacBookach i stacjonarnych iMakach, producent iPhone’ów postanowił sięgnąć po ekrany Mini LED.

Warto dodać, że pierwsze urządzenia wyposażone w opisywane wyświetlacza są już dostępne. Technologia została bowiem wprowadzona w większym iPadzie Pro, a także najnowszych MacBookach Pro.

MacBook Pro z Mini LED
(fot. Apple)

Apple przygotowuje się do kolejnych urządzeń z ekranami Mini LED

Jak wynika z raportu przedstawionego przez DigiTimes, firma Tima Cooka zwiększa zamówienia na ekrany Mini LED, a także szuka nowych producentów, którzy pomogliby wzmocnić łańcuch dostaw. Celem podjętych działań jest zaspokojenie popytu na ekrany w nowych urządzeniach mających zadebiutować w tym roku.

Zwiększony popyt sugerują wcześniejsze rewelacje dotyczące tegorocznych premier urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Źródła, które należy uznać za wysoce wiarygodne, wskazują, że ekrany Mini LED mogą zostać zastosowane m.in. w mniejszym wariancie iPada Pro, MacBooku Air, 27-calowym iMaku Pro, a także ewentualnych monitorach zewnętrznych.

Obecnie głównym dostawcą pozostaje tajwańska firma Epistar, aczkolwiek zbliżające się premiery nowych urządzeń miały zmusić Apple do poszukiwania nowych partnerów. Wśród najbardziej prawdopodobnych kandydatów wymienia się chińskiego producenta Sanan Optoelectronics, który miałby zająć się dostawami chipów do ekranów.

Warto mieć na uwadze, że to dopiero początek wdrażania wyświetlaczy Mini LED. Należy oczekiwać, że nowe ekrany zaczną być oferowane w większości komputerów i tabletów Apple, aczkolwiek przesiadka na opisywaną technologię najpewniej jeszcze trochę potrwa.

Co więcej, nie powinniśmy wykluczać scenariusza z sięgnięciem po OLED-y w przypadku iPadów i Maków. Jeśli technologia spełni oczekiwania firmy Tima Cooka, to jak najbardziej może być oferowana w tych urządzeniach w już niedalekiej przyszłości. Najpewniej będą dostępne zarówno modele z Mini LED, jak i te wyposażone w OLED-y.