Masowa aktualizacja urządzeń Apple. Naprawia to, co zepsute

Po wydaniu 17. wersji systemu iOS dla iPhone’ów, Apple musiało załatać niebezpieczne luki, by smartfony działały, jak trzeba. To już kolejny pakiet poprawek, wprowadzający także zapowiadane wcześniej funkcje.

iOS 17.3

System operacyjny działający w najwyższej wersji na iPhone’ach od września 2023 roku, doczekał się na przestrzeni ostatnich miesięcy kilku ważnych aktualizacji. Było ich w sumie siedem, a właśnie udostępniono ósmą. Najnowsza wersja iOS nosi więc numer 17.3 i już można ją pobierać na smartfony. Co wnosi?

Chyba najważniejszą jest funkcja ochrony skradzionego urządzenia, co w gruncie rzeczy odnosi się do ochrony danych przed ich nieuprawnionym przejęciem w przypadku kradzieży iPhone’a. Wzmocniono zabezpieczenia, wymagając dodatkowej weryfikacji przez Face ID, kiedy użytkownik logujący się PIN-em będzie chciał zmienić hasło w Apple ID, czy wyłączyć tryb Utracony.

Innymi nowościami są współtworzone playlisty w Apple Music, a także reagowanie na dodawane do nich utwory za pomocą emoji. Oprócz tego dodano więcej opcji dla dostępnej od niedawna aplikacji Dziennik, udostępniono nową tapetę Jedność, która oddaje cześć historii i kulturze społeczności afroamerykańskiej z okazji poświęconego jej miesiąca (Black History Month).

Poza tym zadbano o wsparcie dla prostego przesyłania obrazu ze smartfona wprost na hotelowe telewizory, bez konieczności dodatkowej konfiguracji. Inne drobiazgi obejmują pokazywanie w Ustawieniach statusu usługi AppleCare, a także optymalizację wykrywania awarii we wszystkich smartfonach z serii iPhone 14 oraz iPhone 15.

Aktualizacja iOS 17.3 dostępna jest dla modeli:

  • iPhone XR, XS oraz XS Max,
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz 11 Pro Max,
  • iPhone SE (2. gen),
  • iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max,
  • iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max,
  • iPhone SE (3. gen),
  • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max,
  • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max.
Apple iOS 17
(źródło: Apple)

iPadOS 17.3

Część z nowości w udostępnianym systemie operacyjnym dla iPadów, jest tożsama z tym, co wdrożono na iPhone’ach. Mówimy tu na przykład o współtworzonych playlistach Apple Music, widoczności statusu Apple Care w Ustawieniach, czy opcji łatwego łączenia się ze smart telewizorami w hotelach. Inne nowości obejmują:

  • nową tapetę ekranu,
  • głosową obsługę Siri w aplikacji Zdrowie – dla iPadów Pro 12,9 cala (3. gen lub nowszych), iPadów Pro 11 cali (1. gen lub nowszych), iPadów Air (3. gen lub nowszych), iPadów mini (5. gen lub nowszych) oraz iPadów (8. gen lub nowszych),
  • możliwość wyłączenia funkcji historii odtwarzania w trybie skupienia, dzięki czemu nie wpływa to na nasze rekomendacje,
  • nowy widżet zegara cyfrowego na ekranie blokady,
  • ostrzeżenia przez wrażliwą zawartością naklejek w przypadku naklejek zawierających nagość.

watchOS 10.2

Zegarki Apple także otrzymują aktualizację. Jej wspólną z iOS 17.3 i iPadOS 17.3 cechą jest ta sama, nowa tapeta Unity Bloom. Inne wdrażane przy tej okazji funkcje to:

  • Gesty podwójnego dotknięcia: użytkownicy mogą z łatwością sterować Apple Watch Series 9 jedną ręką i bez dotykania wyświetlacza, poprzez dwukrotne dotknięcie palca wskazującego i kciuka dłoni zegarka, aby szybko i wygodnie wykonać wiele najczęstszych czynności na zegarku.
  • NameDrop z iPhone’a na Apple Watch: NameDrop to nowa funkcja, która umożliwia łatwe udostępnianie informacji kontaktowych z jednego iPhone’a na drugi. Wkrótce podobny efekt da zbliżenie iPhone’a do Apple Watcha. Jeszcze w tym roku tę funkcję otrzymają Apple Watche Series 6 i nowsze, Apple Watche SE (1. i 2. generacji) oraz Apple Watch Ultra.
  • Zapytania na urządzeniu: użytkownicy mogą poprosić Siri o odczytanie raportu z aplikacji Zdrowie. Opcja dostępna jest dla zegarków Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2.
  • Apple Fitness+ Audio Focus: dotyczy nadawania priorytetu głośności muzyki lub głosów trenerów podczas treningów Fitness+.
  • Funkcja HomePod: użytkownicy mogą automatycznie wyświetlić opcję Teraz odtwarzane, gdy znajdą się w pobliżu HomePoda (2. generacji) lub HomePoda mini odtwarzającego multimedia z muzyką lub podcastami.
  • Funkcja HomePod: sugestie dotyczące multimediów pojawią się na górze inteligentnego stosu, jeśli na pobliskim HomePodzie nic nie jest odtwarzane.

macOS Sonoma 14.3

Wisienką na torcie wszystkich aktualizacji są poprawki dla systemu dla komputerów Mac. Wersji 14.3 towarzyszą także poprawki dla tych, którzy wciąż pracują na starszych edycjach macOS: Ventura (13.6.4) oraz Monterey (12.7.3).

Wśród wymienionych zmian mamy te same opcje playlist Apple Music, co w iOS 17.3, czy wyświetlanie statusu usługi AppleCare w Ustawieniach.

Apple łata luki w oprogramowaniu

W ciągu kilku miesięcy mieliśmy naprawdę sporo aktualizacji systemów operacyjnych, rozsyłanych przez Apple. Niektóre z błędów, które wygenerował gigant z Cupertino były naprawdę poważne. Nic więc dziwnego, że zwykle zaleca się instalację poprawek tak szybko, jak to możliwe – w przeciwieństwie do wersji beta. Te mają prawo się psuć.