Android Automotive OS na centralnym ekranie Volvo XC40 (fot. Volvo)

Android Automotive niebawem zyska na popularności. Google przygotowało więc stronę pomocy technicznej

Nowy system operacyjny Google dla samochodów, Android Automotive, dostępny jest już w modelu Polestar 2. Wkrótce jednak pojawi się w wielu innych autach. W związku z tym, firma wykonała odpowiednie kroki, aby zapewnić użytkownikom odpowiedzi na najważniejsze pytania.

System Google trafi do wielu samochodów

Firma z Mountain View oferuje już popularne oprogramowanie dla kierowców. Chodzi o Android Auto. Nie można go jednak nazwać pełnoprawnym systemem infotainment. Mamy bowiem do czynienia z nakładką, która po prostu zapewnia dostęp do wybranych aplikacji i funkcji smartfona w formie dostosowanej do obsługi podczas jazdy samochodem.

Polestar 2 Android Automotive
Polestar 2 z systemem Android Automotive (fot. Polestar)

Natomiast Android Automotive to system infotainment, mający konkurować z BMW iDrive czy Audi MMI. Owszem, mamy usługi i aplikacje Google, ale dodatkowo zapewnia on dostęp do funkcji pojazdu, jak np. sterowanie klimatyzacją i wielu innych ustawień.

Obecnie Android Automotive zainstalowany jest w elektrycznym Polestar 2, ale systemem zainteresowani są także inni producenci. Dowiedzieliśmy się, że w ciągu najbliższych lat pojawi się on w autach Volvo, Opla, Peugeota i całej grupy PSA oraz w samochodach koncernu General Motors.

Android Automotive – funkcje, aplikacje i komendy głosowe

Serwis Autoevolution zauważa, Google postanowiło już teraz uruchomić stronę pomocy technicznej, która wyjaśnia wybrane zagadnienia związane z nowym systemem operacyjnym. Przedstawia ona podstawowe informacje, takie jak np. korzystanie z aplikacji, dostęp do usług, słuchanie muzyki, używanie Asystenta Google, korzystanie z Map Google czy pobieranie oprogramowania ze sklepu Google Play.

Jak już wcześniej wspomniałem, możliwości Android Automotive są zauważalnie większe niż te oferowane przez Android Auto. W związku z tym, lista komend głosowych zawiera dodatkowa pozycje – np. „Ustaw temperaturę na X stopni” czy „Włącz ogrzewanie foteli”.

Android Automotive pomoc techniczna
Android Automotive – strona pomocy technicznej (fot. Google)

Nie tylko Asystent Google pozwoli na więcej. Mapy Google zostaną uzupełnione o funkcje niewystępujące w aplikacji na smartfonie czy w Android Auto. Przykładowo, będą one korzystać z automatycznie pobieranych danych o stanie naładowania akumulatorów, aby w razie potrzeby zaproponować uruchomienie nawigacji do najbliższej stacji.

Oczywiście z czasem funkcjonalność Android Automotive będzie rozszerzana o kolejne opcje. Zostaną one dostarczone w ramach aktualizacji OTA, bez konieczności odwiedzania serwisu.