Android Automotive OS trafi do Opli, Peugeotów i innych samochodów Grupy PSA

Prawdopodobnie Android Automotive OS niebawem zdobędzie tytuł najpopularniejszego systemu operacyjnego w samochodach. Kolejna firma ogłosiła zamiar przejścia na rozwiązanie Google.

Grupa PSA zainstaluje Androida w swoich samochodach

Nie, nie chodzi o Android Auto, czyli nakładkę zapewniającą dostęp do wybranych funkcji i aplikacji ze smartfona. Android Automotive OS to nowa platforma, rozwijana przez Google, której możliwości są znacznie większe. Mamy bowiem do czynienia z system operacyjnym, stanowiącym konkurencję dla Audi MMI czy BMW iDrive.

Grupa PSA, do której należą marki Opel, Citroen, Peugeot, DS i Vauxhall, oficjalnie ogłosiła podpisanie umowy z Google. Partnerstwo dotyczy instalowania Android Automotive OS w samochodach produkowanych przez cały koncern. Efekty współpracy nie zobaczymy jednak od razu – pierwsze auta z Androidem mają zadebiutować w 2023 roku.

Android Automotive OS.
Android Automotive OS w samochodzie Polestar (fot. Google)

Francuski koncern motoryzacyjny poinformował również, że oprócz zmian w systemie infotainment, należy oczekiwać nowych cyfrowych usług PSA. Ponadto, klienci mogą liczyć na poprawę sprawności i wydajności oprogramowania, a także na bardziej spersonalizowane interfejsy w samochodach.

Android Automotive OS zyskuje na popularności

Grupa PSA dołącza do producentów, którzy już wcześniej zapowiedzieli zamiar przejścia na platformę Google. System operacyjny, bazujący na Androidzie, ma wkrótce być dostępny w samochodach Volvo i General Motors (Chevrolet, Cadillac czy GMC). Niewykluczone, że niebawem kolejne firmy zdecydują się na zainstalowanie Androida.

Rosnące zainteresowanie Android Automotive OS nie powinno dziwić. Główną zaletą dla producentów samochodów będą niższe koszta. Nie będą oni musieli rozwijać własnego oprogramowania, nawigacji i wielu innych usług. W końcu, system Google zapewni dostęp do Map Google, Spotify i innych aplikacji, a także będzie odpowiadał za komunikację między samochodem a kierowcą.

Jak najbardziej Android w samochodzie może okazać się dobrym pomysłem. Z drugiej strony, zrobi się trochę nudno. Obecnie większość producentów stosuje własne rozwiązania i systemy, otrzymujemy więc sporo różnych, autorskich pomysłów dotyczących oprogramowania w samochodzie. Natomiast już wkrótce, w wielu samochodach, zobaczymy ten sam interfejs, identyczną nawigację i zestaw funkcji.