(fot. Volvo)

Volvo XC40 Recharge już oficjalnie. Oto pierwszy samochód z nowym Androidem

To początek nowej ery dla Volvo, które w najbliższych latach zamierza rozwijać zelektryfikowane samochody. Producent przedstawił właśnie w pełni elektryczny model XC40.

Elektryczna przyszłość Volvo

Firma już od dłuższego czasu stawia na napędy hybrydowe, w których dodatkowy silnik elektryczny może współpracować z jednostką spalinową lub nawet działać samodzielnie w określonych warunkach. Następny krok, który zostanie wykonany w ciągu najbliższych pięciu lat, wprowadzi Volvo Cars w erę w pełni elektrycznych aut.

(fot. Volvo)

Producent zamierza wydać elektryczną odmianę każdego oferowanego samochodu. Ponadto, celem jest zauważalne zwiększenie zainteresowania klientów autami elektrycznymi – firma dąży do tego, by auta w pełni elektryczne stanowiły połowę jej sprzedaży już w 2025 roku. Z kolei druga połowa ma należeć do hybryd.

Jak podaje Volvo, od początku 2020 roku klienci wchodzący na stronę internetową będą najpierw pytani, czy wolą samochód z gamy Volvo Recharge (elektryk lub hybryda plug-in), czy wybierają tradycyjną wersję napędową. Aby ich zachęcić do jazdy na prądzie, każdy model hybrydowy plug-in Volvo Recharge będzie objęty specjalną promocją. Firma zwróci nabywcy auta koszt energii elektrycznej w pierwszym roku użytkowania pojazdu.

Poznajcie Volvo XC40 Recharge

Nowe, w pełni elektryczne Volvo zostało oparte o podstawowy wariant modelu XC40. Do napędzenia wszystkich czterech kół służą dwa silniki elektryczne, które łącznie zapewniają imponującą moc na poziomie 408 KM. Dobrze również wypada zasięg na naładowanych akumulatorach – około 400 km według normy WLTP. Ponadto, akumulator ładuje się do 80% swojej pojemności w 40 minut, gdy skorzystamy z szybkiej ładowarki (CCS).

(fot. Volvo)

Volvo XC40 Recharge to pierwszy samochód w ogóle, w którym zadebiutuje nowy system Android stworzony przez Google. Nie, nie mamy do czynienia z Android Auto, ale z platformą Android Automotive OS. Zapewni ona dostęp do najważniejszych usług Google, takich jak Mapy czy Asystent, a to wszystko bez konieczności podłączania smartfona. Nie powinno również zabraknąć wielu popularnych aplikacji firm trzecich – Spotify, pozostałych usług streamingu muzyki i innego oprogramowania, które może okazać się przydatne podczas prowadzenia samochodu.

Elektryczne Volvo jest także połączone z usługami Volvo On Call. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z mobilnej aplikacji, która pozwala podejrzeć stan naładowania akumulatorów, sterować zdalnie wybranymi funkcjami pojazdu i zapisuje lokalizację miejsca parkingowego.

Polecamy również:

Nowe Volvo S60. Dotykowy ekran w samochodzie – czy to w ogóle się sprawdza?

źródło: materiały prasowe Volvo