(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto – nieoczekiwana aktualizacja interfejsu w Mapach Google

Użytkownicy Android Auto, którzy nie podłączają smartfona do samochodu lub motocykla, właśnie otrzymali odświeżony interfejs Map Google.

Android Auto na ekranie smartfona nadal jest rozwijany

Z oprogramowania Google dla kierowców można korzystać w dwóch podstawowych trybach. Pierwszy to wyświetlenie interfejsu na wyświetlaczu wbudowanym w samochód. Wymaga on, aby system infotainment obsługiwał Android Auto. Z kolei drugi dostępny jest dla wszystkich osób, niezależnie od posiadanego samochodu. Można bowiem używać oprogramowania bezpośrednio na ekranie smartfona.

Rok temu pojawiły się informacje, że Google zamierza zrezygnować z drugiego trybu. Miał on zostać zastąpiony nowym ekranem w Asystencie Google, przeznaczonym dla kierowców. Potwierdzał to rozwój całej platformy – znacząco przebudowany interfejs został udostępniony wyłącznie w pierwszym trybie. Co więcej, do teraz Android Auto na ekranie smartfona nie otrzymał jakichkolwiek znaczących aktualizacji.

Android Auto z odświeżonym wyglądem Map Google. (fot. Android Police)

Cóż, firmie z Mountain View nie udało się zrealizować wspomnianych planów. Całość utknęła w martwym punkcie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z aplikacji identycznie, jak w zeszłym roku. Ponadto, Mapy Google widoczne w pierwszym trybie zostały teraz zaktualizowane.

Mapy Google z odświeżonym interfejsem

Nowy wygląd nawigacji nie wymaga pobrania aktualizacji Android Auto, aczkolwiek możliwe, że konieczne jest posiadanie dość świeżej wersji oprogramowania. Zmiany wprowadzane są po stronie aplikacji Mapy Google – wersja 10.45, chociaż – jak wynika z raportów – niewykluczone, że odświeżony interfejs automatycznie aktywuje się również na starszych wersjach.

Nie mamy do czynienia ze znaczącym przebudowaniem wyglądu nawigacji. Zmiany obejmują inny układ wybranych elementów interfejsu, a także zmniejszenie banerów – nie zajmują one teraz całej powierzchni na górze ekranu, ale „pływają”, zostawiając trochę dodatkowej przestrzeni po bokach i na przy górnej krawędzi wyświetlacza.

Android Auto z odświeżonym wyglądem Map Google. (fot. Android Police)

Całość wygląda nowocześniej i jest mocno zbliżona do interfejsu, który niedawno wprowadzono do aplikacji Mapy Google, zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Mimo iż podstawowa nawigacja doczekała się aktualizacji, to przyszłość Android Auto na ekranie smartfona nie jest pewna. Warto zwrócić uwagę, że samo oprogramowanie jest traktowane przez Google jak produkt drugiej kategorii, co może sugerować, że finalnie zostanie ono uśmiercone. Kiedy? Tego nie wiemy.

Polecamy również: