Android Auto
(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto może otrzymać dostęp do danych samochodu

Zmiany odkryte w kodzie Android Auto sugerują, że Google szykuje zestaw nowych funkcji. Oprogramowanie dla kierowców ma zyskać możliwość odczytywania informacji z komputera samochodu, a także obsługę Google Pay.

Lepsza integracja Android Auto z samochodem

W obecnej formie oprogramowanie Google można określić tylko jako nakładkę na system infotainment, która zapewnia wygodny dostęp do aplikacji znanych ze smartfona, ale nie potrafi wyświetlić ważnych danych z samochodu. W związku z tym, systemy instalowane przez producentów samochodów w wybranych scenariuszach mają sporą przewagę i Android Auto wciąż nie może ich w pełni zastąpić.

Zmiany znalezione przez użytkownika Reddita, który postanowił dokładniej przeanalizować Android Auto w nowej wersji 5.4.5022, zapowiadają, że Google pracuje nad nadrobieniem niektórych braków. Oprogramowanie może bowiem wkrótce odczytywać wybrane informacje pochodzące z samochodu – np. prędkość, poziom paliwa, przebieg i inne. Dzięki temu, użytkownik nie będzie musiał wychodzić z Android Auto, aby przejrzeć niektóre dane.

Oczywiście większość z informacji, które niebawem ma wyświetlać Android Auto, pojawia się na zegarach umieszczonych tuż za kierownicą. Mam więc nadzieję, że rozwiązanie szykowane przez Google nie będzie ograniczone wyłącznie do dublowania danych. Przykładowo, informacja o niskim poziomie paliwa powinna skutkować wyświetleniem komunikatu z lokalizacją najbliższych stacji paliw.

Android Auto z płatnościami i nowym interfejsem tworzenia wiadomości

Co ciekawe, w kodzie Android Auto odkryto również wzmianki o Google Pay. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób firma zamierza wykorzystać system płatności w oprogramowaniu dla kierowców. Nie chodzi przecież o płatności zbliżeniowe za pomocą smartfona. Możliwe, że Google Pay pozwoli na płatności w aplikacjach firm trzecich, które pojawią się w przyszłości w Android Auto – np. płacenie za parking lub pobieranie opłat za przejazd autostradą.

Kolejną nowością szykowaną przez Google jest odmieniony interfejs tworzenia wiadomości. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie on wyglądał. Pojawiają się jednak domysły, że pozwoli on na ręczne wprowadzanie tekstu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa funkcja nie będzie dostępna podczas jazdy, ale może sprawdzić się, gdy samochód jest zaparkowany.

Wymienione rozwiązania nie są jeszcze dostępne w Android Auto. Termin ich ewentualnego wdrożenia nie jest obecnie znany.