Qualcomm Snapdragon logo

Snapdragon 898 zapewni ogromne pokłady mocy dzięki 4-nm litografii

Jakiś czas temu Qualcomm zaprezentował najnowszy układ do flagowych smartfonów – Snapdragon 888+. Procesor otrzymał kilka usprawnień, jednak sprzętowo to ta sama platforma mobilna, co Snapdragon 888. Według najnowszych informacji, kolejna generacja zapewni skok wydajności, jakiego oczekują najbardziej wymagający użytkownicy.

Snapdragon 898, a może Snapdragon 895 – nazwa nie gra największej roli

Mamy już drugą połowę roku, zatem nic dziwnego, że doniesienia na temat nadchodzącego, flagowego procesora Qualcomm Snapdragon pojawiają się jak grzyby po deszczu. Już w czerwcu dotarły do nas informacje, które mówiły o tym, że nowa platforma mobilna ma mieć na pokładzie nowy moduł łączności 5G oraz jeszcze wydajniejszy układ graficzny.

Niestety, finalna nazwa nadchodzącego układu wciąż pozostaje nieznana. W nieoficjalnych doniesieniach pojawia się tylko nazwa kodowa „Snapdragon SM8450”. Trzeba tu jednak odnotować, że Snapdragon 888 nosi oznaczenie SM8350, a poprzednik, czyli Snapdragon 865 – SM8250. Z tego względu SM8450 to nazwa kodowa dla procesora Snapdragon 898, chociaż niewykluczone, że będzie się nazywał Snapdragon 895.

Co najważniejsze, flagowy układ Qualcomma na 2022 rok będzie wytwarzany w 4-nm procesie litograficznym (jego produkcją zajmie się Samsung). M.in. dzięki temu nowy procesor do urządzeń z wysokiej półki ma zapewniać aż 20% skok wydajności względem obecnie najmocniejszej platformy mobilnej w portfolio amerykańskiego producenta producenta, czyli Snapdragon 888+.

Według wcześniejszych informacji, Qualcomm Snapdragon 898 będzie składał się z trzech klastrów, a każdy ma być dedykowany innej liczbie rdzeni. Na pokładzie znajdzie się przede wszystkim największy i najwydajniejszy rdzeń oparty na mikroarchitekturze Cortex-X2, trzy średniej wielkości, zgodne z Cortex-A710 oraz najmniejsze, energooszczędne rdzenie wykorzystujące mikroarchitekturę Cortex-A510. Rdzenie będą bazować na najnowszej, 64-bitowej architekturze ARMv9.

Qualcomm Snapdragon 898 będzie wykorzystywał rdzenie, bazujące na architekturze ARMv9
Architektura ARMv9 (źródło: gsmarena)

Na pokładzie Qualcomm Snapdragon 898 powinniśmy znaleźć też wydajny układ graficzny Adreno oraz moduł sieci piątej generacji Snapdragon X65. Ponadto nowy procesor do flagowych smartfonów zostanie wyposażony w moduł FastContect 9000, który obsłuży takie standardy łączności, jak Bluetooth 5.2 i Wi-Fi 6E, a także kodek dźwięku Aqstic.

Procesor Qualcomm Snapdragon 898 (lub Qualcomm Snapdragon 895) powinien zadebiutować pod koniec 2021 roku, prawdopodobnie w grudniu. Wydaje się to bardzo możliwe, bowiem mówi się, że Xiaomi zaprezentuje Xiaomi Mi 12 jeszcze w tym roku i ponownie jako pierwsze wprowadzi na rynek smartfon z najświeższą, topową platformą mobilną Qualcomma.