Nowy Snapdragon Wear 5100 zapewni odpowiedni zapas mocy dla systemu Wear OS 3

Nadchodzący Wear OS 3, który zaoferuje również funkcje znane z Tizena, ma być wymagający pod względem specyfikacji technicznej. Według dotychczasowych informacji, jedynie smartwatche z procesorami Qualcomma mogą otrzymać aktualizację do najnowszej wersji systemu. Do kompatybilnych układów Snapdragon Wear 3100 oraz Snapdragon Wear 4100 i 4100+ może jednak wkrótce dołączyć nowa jednostka, która napędzi nadchodzące zegarki – Snapdragon Wear 5100.

Reklama

Nowy procesor Snapdragon Wear 5100 do smartwatchy

Na nową jednostkę Qualcomma natknęli się deweloperzy z XDA Developers. Na forum Code Aurora znaleziono kod oznaczony jako LAW.UM.2.0-00700-SW5100.0 dla chipsetu o nazwie kodowej „monaco”. „SW5100” na końcu nazwy tego buildu powinno oznaczać nadchodzący procesor Snapdragon Wear 5100, natomiast „LAW” oraz „UM” to skróty od, odpowiednio, „Linux Android Wear” i „Unified Modern”, co sugeruje wykorzystanie nowego układu w zegarkach z nowym Wear OS 3.0.

Snapdragon Wear 5100
(źródło: XDA Developers)

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon Wear 5100

Według dotychczasowych informacji, Snapdragon Wear 5100 ma należeć do rodziny produktów oznaczanej przez producenta jako „bengal”. Znajdują się w niej m.in. smartfonowe jednostki Snapdragon 662 oraz Snapdragon 460.

W przeciwieństwie do Snapdragona Wear 4100, który wykorzystuje cztery rdzenie Cortex-A53, najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon Wear 5100 ma bazować na czterech rdzeniach Cortex-A73. Dzięki temu wydajność zegarków korzystających z tej jednostki zdecydowanie się poprawi względem modeli z układem poprzedniej generacji. Jeżeli zastanawiacie się, do czego wykorzystać taki zapas mocy, odpowiedź jest prosta – Asystenci głosowi. Liczba mnoga jest tutaj absolutnie celowa.

Najnowszy Wear OS zaoferuje wsparcie dla kilku asystentów głosowych

Choć nadchodzące smartwatche od Samsunga, czyli Galaxy Watch 4 oraz Galaxy Watch 4 Classic mają wykorzystywać inną jednostkę niż wspomniany Snapdragon Wear 5100, w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje, jakoby miały one oferować dostęp zarówno do Asystenta Google, jak i Bixby.

Samsung Bixby
fot. Samsung

Nie jest jeszcze do końca jasne, w jaki sposób będzie następowała aktywacja obydwu asystentów, ani czy będzie można korzystać z nich zamiennie, lecz zespół z 9to5Google dotarł do informacji o pakiecie nazwanym com.google.android.wearable.alternate_assistant.

Sugeruje to, że oprócz wbudowanego Asystenta Google, producenci będą mogli wyposażyć zegarki z Wear OS 3 również w innego asystenta głosowego. U Samsunga, w domyśle, będzie to Bixby, ale całkowicie niewykluczone, że pojawi się również możliwość korzystania z Alexy od Amazona.

Premiera najnowszych smarwatchy Samsunga ma odbyć się podczas wydarzenia Galaxy Unpacked, które zaplanowano na 11 sierpnia 2021 roku. Z pewnością poznamy wtedy więcej szczegółów na temat najnowszego Wear OS 3.0 na smart-zegarkach koreańskiego producenta.