Honor 9X / fot. Kacper Żarski

WIADOMOŚĆ DNIA: Znany producent smartfonów powróci do Polski!

Mawia się, że kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera. Polacy raczej jednak nie odeślą tego producenta do diabła, ponieważ wielu wciąż wspomina go z sentymentem. Mamy dobrą wiadomość: smartfony tej marki ponownie będą dostępne w Polsce!

Smartfony marki HONOR znów będą dostępne w Polsce

Jak zauważył serwis GSMOnline, HONOR zatrudnił we właśnie tworzonym, polskim oddziale Magdalenę Zyskowską-Curyło, która od czerwca 2016 roku do marca 2023 roku pracowała w HUAWEI (początkowo jako Senior Trade Marketing Managerm, następnie na stanowisku Account Departament Director). Ma ona współpracować z biurami w Chinach i Francji oraz będzie odpowiedzialna za ponowne wprowadzenie marki na polski rynek i stworzenie dla niej nowej strategii rozwoju.

Dystrybutorem smartfonów marki HONOR w Polsce ma być TCCM z Czech, który obecnie odpowiada za dostawy produktów marek CAT, Motorola Defy i Nothing. Data ponownego debiutu HONORA w kraju nad Wisłą nie jest jeszcze znana, ale najpewniej należy jej się spodziewać jeszcze w 2023 roku.

Od zera do bohatera do (znowu) zera i nowego początku

HONOR został powołany do życia przez HUAWEI w 2013 roku. Przez pierwsze lata istnienia radził sobie wyśmienicie – tak bardzo, że na początku 2018 roku złożył deklarację, iż w ciągu 3 kolejnych lat wejdzie do TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie, a w perspektywie pięciu widzi się już w TOP 3. Niestety, w 2019 roku Stany Zjednoczone nałożyły pierwsze sankcje na HUAWEI, które dotknęły też HONORA.

smartfon HONOR logo fot. Tabletowo.pl

I to znacznie mocniej niż samego HUAWEI, bowiem wręcz sparaliżowały jego działalność. Przez ponad rok marka pozostawała niemal nieaktywna – wprowadziła na rynek niewiele nowych produktów. Ten impas wskazywał, że może nawet całkowicie zniknąć, ale HUAWEI nie pozwolił jej umrzeć – sprzedał ją konsorcjum chińskich firm (przejęcie ogłoszono w listopadzie 2020 roku).

To rozpoczęło nowy rozdział w historii HONORA, bo dzięki zmianie właściciela producent ponownie zyskał możliwość korzystania z Google Mobile Services (GMS) oraz wprowadzania na rynek smartfonów, obsługujących technologię 5G. Niestety, dość szybko okazało się, że nie w Polsce. W czerwcu 2021 roku zadebiutowała bowiem seria HONOR 50 i wówczas dowiedzieliśmy się, że nie będzie dostępna w Polsce.

W sierpniu 2021 roku na profilu HONOR Polska na Facebooku opublikowano ostatni post, a w marcu 2022 roku okazało się, że zniknęła polskojęzyczna strona HONORA, co jednoznacznie wskazywało, że producent „po cichu” wycofał się z Polski. Teraz jednak dowiedzieliśmy się, że zamierza powrócić na polski rynek.