NVIDIA GeForce RTX 3050
źródło: wccftech

Zbliżają się RTX 4000? NVIDIA ogłosiła konferencję

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej debiutu oczekiwanych przez wielu entuzjastów kart graficznych nowej generacji GeForce RTX 4000 o nazwie kodowej Ada Lovelace. NVIDIA zapowiedziała bowiem konferencję GTC (GPU Technology Conference) pt. GeForce Beyond, która odbędzie się już niebawem.

NVIDIA zapowiada GeForce Beyond

Na oficjalnej stronie NVIDII pojawiły się informacje o GeForce Beyond, czyli – jak podaje sam producent – specjalnej transmisji z konferencji GTC 2022, w której zostaną omówione najnowsze, przełomowe rozwiązania w dziedzinie gier komputerowych, projektowania, tworzenia oraz technologii graficznych. Wydarzenie rozpocznie nikt inny, jak dyrektor generalny NVIDII – Jensen Huang.

CTG21 Nvidia
fot. NVIDIA

Wydarzenie ma rozpocząć się 20 września 2022 roku o godzinie 17:00 czasu polskiego. Niestety, jak na razie nie mamy więcej informacji na temat nadchodzącej konferencji. Motyw przewodni „GeForce Beyond” może mieć związek ze zbliżającymi się układami GeForce RTX 4000.

Czego możemy się spodziewać po wydarzeniu?

Ostatnie konferencje GTC (marcowa) przyniosła informacje o architekturze NVIDIA Hopper (GPU H100), a na jeszcze wcześniejszych pokazywane były m.in. rozwiązania AI, uczenie maszynowe itp. Co ciekawe, w roku 2016 roku właśnie na GTC pokazano mikroarchitekturę Pascal dla kart GeForce GTX 10xx – historia może się zatem powtórzyć.

Czy NVIDIA omówi architekturę Ada Lovelace dla kart graficznych GeForce RTX 4000? To bardzo prawdopodobne, lecz z drugiej strony nie wykluczamy scenariusza, że i same karty zostaną pokazane, a przynajmniej część informacji na ich temat.

GeForce RTX 3090 Ti
źródło: NVIDIA

Dla przypomnienia, GeForce RTX 4000 otrzymają masę zmian – nową architekturę, niższy, 5-nm proces litograficzny (TSMC), zdecydowanie wyższą ilość rdzeni CUDA, Tensor, ray tracing, szybsze pamięci – dla topowych modeli GDDR6X – o prędkości najprawdopodobniej 24 Gb/s.

Układy mogą potrzebować także dużo więcej mocy, więc mocny zasilacz w komputerze, do którego mają trafić nadchodzące RTX-y, to podstawa.