smartfon iPhone 14 Pro smartphone

Ile Polak musi pracować, żeby kupić nowego iPhone’a?

Kurz po premierze najnowszych iPhone’ów powoli opada, ale kolejna fala zainteresowania ruszy już za mniej niż 24 godziny, bowiem jutro o godzinie 14:00 czasu polskiego rozpocznie się przedsprzedaż nowych smartfonów Apple. Ile Polak musi pracować, żeby zarobić na model z dopiskiem „Pro” w podstawowej wersji pamięciowej?

Indeks iPhone’a 2022

Jak co roku (od 2018 roku) Picodi przygotowało zestawienie, które pokazuje, ile mieszkańcy różnych krajów muszą pracować, aby zarobić na najnowszy smartfon Apple. Punktem odniesienia w tym roku jest cena iPhone’a 14 Pro w wersji 128 GB w dniu premiery oraz przeciętne wynagrodzenie w każdym kraju, podzielone na 21 dni, czyli średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. Dane pobrano ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw, a płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń.

Najkrócej na nowego iPhone’a 14 Pro muszą pracować mieszkańcy Szwajcarii – mniej niż pięć dni, natomiast niewiele dłużej Stanów Zjednoczonych (5,7 dnia), Australii (6,1 dni), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (6,5 dnia), Singapuru (7,6 dnia), Kanady (7,7 dnia), Danii i Norwegii (po 7,9 dnia w obu przypadkach).

smartfon Apple iPhone 14 Pro smartphone
(źródło: Apple)

Z drugiej strony najwięcej czasu zarobienie na iPhone’a 14 Pro zajmie mieszkańcom Turcji (prawie aż 145 dni!), Filipin (90,9 dnia), Brazylii (74,2 dnia), Indii (64,9 dnia), Tajlandii (48,7 dnia) i Meksyku (47,1 dnia). Trzeba tu jednak dodać, że przynajmniej obecnie Brazylijczycy nie kupią żadnego iPhone’a, ponieważ sprzedaż smartfonów Apple w tym kraju została zakazana. Tak samo w Kolumbii, aczkolwiek dotyczy to tylko modeli z modemem 5G (ale przy okazji też iPadów, obsługujących 5G).

Ile Polak musi pracować, żeby mógł sobie kupić nowego iPhone’a?

Gdzie w tegorocznym indeksie znajduje się Polska? Dopiero na 34. miejscu – osoba, zarabiająca przeciętne wynagrodzenie, które według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiło w lipcu 2022 roku 6777 złotych brutto (4950 złotych netto, tj. „na rękę”), będzie musiała przepracować 27,6 dnia, aby kupić iPhone’a 14 Pro w wersji ze 128 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Dla przypomnienia, cena tego modelu została ustalona na 6499 złotych. Oczywiście to przy założeniu, że odłoży wszystkie zarobione pieniądze na zakup urządzenia.

Indeks iPhone'a 2022 ile Polak musi pracować, żeby kupić iPhone 14 Pro
źródło: Picodi

Dla porównania, w 2021 roku analogiczny wskaźnik dla iPhone’a 13 Pro w Polsce wynosił 25,9 dnia, czyli rok do roku zwiększył się o 1,7 dnia, przy czym cena smartfona wzrosła aż o 1300 złotych.