(fot. Yanosik)

Yanosik wreszcie dostępny w Apple CarPlay. Co jednak z Android Auto?

Użytkownicy oprogramowania Apple dla kierowców zyskali właśnie świetną aplikację. Yanosik otrzymał bowiem obsługę Apple CarPlay.

Yanosik z nowościami na iOS

Jedną z lepszych nowości, które w zeszłym roku wprowadził iOS 12, było otwarcie platformy CarPlay na kolejnych twórców aplikacji. Firmy dostarczające nawigacje zyskały możliwość udostępnienia swojego oprogramowania, dzięki czemu właściciele iPhone’ów mogli wreszcie uwolnić się od Map Apple.

Twórcy nawigacji nie kazali użytkownikom długo czekać na swoje oprogramowanie w Apple CarPlay. Z nowej możliwości skorzystały już m.in. Mapy Google, Waze, AutoMapa czy TomTom. Natomiast teraz do tego grona dołącza Yanosik.

W najnowszej aktualizacji Yanosika na iOS dodana została obsługa Apple CarPlay. Może z niej skorzystać każdy, pod warunkiem posiadania aplikacji w wersji 4.2.0. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności, wystarczy pobrać aktualizację z App Store, a Yanosik powinien automatycznie pojawić się na ekranie systemu infotainment w samochodzie.

(fot. Yanosik)

Yanosik w wydaniu na CarPlay, podobnie jak inne aplikacje, otrzymał interfejs zgodny z wytycznymi Apple. Całość jest bardziej uproszczona, poszczególne przyciski i inne elementy są odpowiednio duże, aby ułatwić nawigację po aplikacji. Nie zabrakło oczywiście najważniejszych funkcji Yanosika, w tym ostrzegania o fotoradarach i niebezpiecznych sytuacjach na dobrze. Użytkownik ma również możliwość zgłaszania różnych incydentów.

Jak podkreślają twórcy Yanosika, wersja aplikacji przygotowana dla Apple CarPlay skupia się wyłącznie na funkcji ostrzegania i nawigacji. Kierowcy mogą więc używać powiadomień o sytuacji na drodze oraz wyznaczania tras w oparciu o dane o natężeniu ruchu (technologia Smart Traffic). Jednak, aby skorzystać z dodatkowych funkcji oferowanych przez Yanosika, takich jak możliwość dodania samochodu czy korzystania z kuponów, użytkownik będzie musiał wrócić do wersji dostępnej bezpośrednio z ekranu smartfona. Warto dodać, że w CarPlay nie będą natomiast wyświetlane żadne treści reklamowe z aplikacji.

Yanosik w Android Auto?

Niestety nie możemy określić czy aplikacja pojawi się w Android Auto. Jest to zamknięty system i obecnie nie mamy możliwości wprowadzenia jej na tę platformę ze względu na akceptację rozwiązań nawigacyjnych tylko konkretnego systemu – wyjaśnia Magda Zglińska, Yanosik.pl – Jeżeli w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie, to oczywiście chętnie przygotujemy odpowiednią wersję – dodaje.

Oczywiście stwierdzenie zamknięty system dotyczy platformy Android Auto. Google bowiem nie dopuszcza obecnie innych nawigacji niż własne usługi, mamy więc tylko Mapy Google i Waze.

źródło: materiały prasowe