(fot. Apple)

Duże zmiany w Apple CarPlay: tak wygląda nowy, znacznie lepszy interfejs

Apple podczas wczorajszej konferencji zaprezentował iOS 13, iPadOS, macOS 10.15 Catalina, watchOS 6, a także inne nowości. Nowe wydanie iOS wprowadza wyczekiwany systemowy ciemny motyw, kilka ważnych usprawnień, a także znacząco odświeżone oprogramowanie dla samochodów.

Reklama

Nowy CarPlay stał się znacznie lepszy

Wraz z wydaniem iOS 13, dużej aktualizacji doczeka się oprogramowanie Apple CarPlay, które jest konkurencją dla Android Auto. Rok temu użytkownicy zyskali możliwość instalowania nawigacji firm trzecich, natomiast teraz Apple wprowadził zauważalnie przebudowany interfejs, nowe funkcje i lepszą obsługę Siri.

Reklama

Najbardziej widoczną nowością jest odświeżony wygląd. Do tej pory CarPlay pozwalał na wyświetlenie tylko jednej uruchomionej aplikacji. W związku z tym, trzeba było przełączać się pomiędzy chociażby nawigacją i odtwarzaczem muzyki. Natomiast w nowym wydaniu możliwe jest ułożenie kilku kart obok siebie. Jedna karta reprezentuje konkretną aplikację i kojarzy się z aktywnym widżetem. Na ekranie można więc obok sobie ułożyć większe okno nawigacji i mniejszą kartę pozwalającą sterować Apple Music czy Spotify.

(fot. Apple)

Apple zaktualizował również wybrane aplikacje dostępne z poziomu CarPlay. Odświeżony Kalendarz ma teraz dostarczyć bardziej istotnych informacji. Z kolei aplikacja Muzyka wyświetla duże okładki albumów i playlist, co powinno ułatwić nawigowanie podczas prowadzenia samochodu.

Wreszcie otwarcie aplikacji na smartfonie nie spowoduje jej otwarcia w CarPlay! Jak słusznie zauważa Apple, pasażerowie będą mogli w końcu sterować odtwarzaczem muzyki z poziomu podłączonego iPhone’a, bez zamykania ekranu nawigacji, z którego korzysta kierowca. Co ciekawe, CarPlay będzie mógł teraz być wyświetlony tuż za kierownicą, pomiędzy zegarami.

(fot. Apple)

Kolejna nowość dotyczy Siri. Asystentka głosowa Apple zacznie współpracować z aplikacjami firm trzecich. Powinno to pozwolić na wybranie celu w Mapach Google, a także na rozpoczęcie odtwarzania ulubionego albumu w Spotify. CarPlay otrzyma ponadto tryb Nie przeszkadzać, który umożliwi wstrzymanie powiadomień podczas prowadzenia samochodu.

Konkurencja również planuje wdrożyć duże zmiany

Jak już wcześniej informowaliśmy, dużej aktualizacji w tym roku doczeka się również Android Auto. Google, podobnie jak Apple, zdecydował się znacząco odświeżyć interfejs. Pojawi się nowy ekran główny, a także dostosowujący się pasek dolny.

źródło: The Verge, Apple