Apple WWDC 2022
(fot. Apple)

Znamy datę premiery iOS 16! Apple podało datę konferencji WWDC 2022

Tegoroczna konferencja WWDC została właśnie zapowiedziana przez Apple. Firma z Cupertino z pewnością zaprezentuje na niej iOS 16 i nowe wersje innych systemów operacyjnych. Nie należy również wykluczać sprzętowych premier.

iOS 16 zobaczymy na początku czerwca

Pierwszą z konferencji Apple w tym roku mamy już za sobą. Zespół Tima Cooka pokazał na niej m.in. odświeżonego iPada Air czy mocarnego Mac Studio. Oczywiście to dopiero początek tegorocznych nowości z Cupertino.

Kolejna konferencja, czyli Worldwide Developers Conference (WWDC), będzie skupiona przede wszystkim na oprogramowaniu i rozwiązaniach skierowanych dla deweloperów. Co prawda, potrwa ona kilka dni, ale najciekawszy będzie pierwszy dzień, w którym odbędzie się prezentacja najważniejszych zmian w systemach operacyjnych.

Firma właśnie oficjalnie podała datę całego wydarzenia, nazywanego przez niektórych świętem dla programistów. Tegoroczny WWDC odbędzie się w dniach 6-10 czerwca. Jak już przed chwilą wspomniałem, głównym punktem będzie konferencja z iOS 16 i innymi nowościami. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenie będzie mógł śledzić każdy zainteresowany na YouTube, stronie Apple i za pomocą aplikacji Apple TV.

Apple iOS 15 WWDC
iOS 15 nie wprowadził zbyt wielu nowości. Oby iOS 16 nie był aż tak nudny (źródło: Apple)

Nowe wersje systemów operacyjnych zostaną zaprezentowane 6 czerwca. Apple pokaże wówczas iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, tvOS 16, a także watchOS 9. Nie należy nastawiać się na rewolucyjne zmiany – przede wszystkim otrzymamy rozwinięcie obecnych koncepcji, aczkolwiek powinno pojawić się kilka nowych funkcji.

Kolejne dni WWDC przeznaczone będą przede wszystkim dla programistów. Najpewniej przedstawione zostaną zmiany w Swift oraz nowe narzędzia i rozwiązania, które pomogą tworzyć aplikacje na iOS czy macOS. Sesje programistów i informacje będą dostępne na witrynie Apple Developer lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Sprzętowe nowości na WWDC?

Niewykluczone, że Apple na WWDC pochwali się również nowymi urządzeniami. Oczywiście nie będą to iPhone’y 14 czy Apple Watch series 8, których należy oczekiwać dopiero jesienią.

Możliwe, że 6 czerwca zobaczymy nowe Maki (m.in. Mac mini czy Mac Pro z układami ARM), a także iPady (odświeżony model podstawowy lub Pro). Nie jest to jednak pewne.