(fot. Apple)

Konferencja Apple już w poniedziałek. Oto wszystko, co wiemy przed WWDC 2019

Tegoroczna konferencja WWDC startuje już w poniedziałek. Poznany na niej główne nowości, które trafią do systemów operacyjnych Apple. Firma Tima Cooka pokaże iOS 13, macOS 10.15, watchOS 6, a także nową wersję tvOS. Nie należy nastawiać się na rewolucję, aczkolwiek zmiany powinny być jak najbardziej odczuwalne.

iOS 13

Zaprezentowany w 2018 roku iOS 12 nie wprowadził dużych nowości. Apple, po udostępnieniu problematycznej „Jedenastki”, skupił się na poprawie stabilności i optymalizacji. Zmiany były widoczne szczególnie na starszych iUrządzeniach, które zaczęły odczuwalnie sprawniej działać. Użytkownicy otrzymali jeszcze m.in. grupowanie powiadomień, funkcję Czas przed ekranem i ulepszoną aplikację Zdjęcia.

Prawdopodobnie główną nowością w iOS 13 będzie wyczekiwany ciemny motyw. Ostatnio został on potwierdzony zrzutami ekranu. Nieoficjalne informacje wskazują, że będzie go można włączyć z poziomu ustawień, a także w Centrum sterowania. Na ekranie głównym pojawi się ciemniejszy dock z aplikacjami, a ciemne kolory zawitają chociażby do Ustawień i aplikacji Apple.

Ciemny motyw w iOS 13. (fot. 9to5Mac)

Główny ekran, oprócz wspomnianego ciemniejszego docka, w przypadku iPhone’ów może pozostać bez zmian. Wciąż będzie on zbudowany z aplikacji ułożonych w formie siatki. Ewentualne nowości mogą zawitać na iPady z dużymi ekranami, w których obecnie główny ekran pozostawia przesadnie dużo niewykorzystanej przestrzeni.

Z pewnością wybrane aplikacji Apple doczekają się większych aktualizacji. Zauważalnie przebudowana ma zostać aplikacja Przypomnienia – interfejs zostanie przystosowany do nowego wzornictwa iOS. W apce Zdrowie ma pojawić się nowy ekran główny, który będzie skupiony na przedstawieniu codziennej aktywności. Dodatkowo, ma zostać wprowadzona karta zdrowia słuchu, a także możliwość szczegółowego gromadzenie informacji o kobiecym okresie i monitorowanie cyklu miesiączkowego.

Aplikacja Przypomnienia w iOS 13. (fot. 9to5Mac)

Usługi Find My Friends i Find My iPhone zostaną połączone w jednej aplikacji. Usprawnienia zostaną też wdrożone w aplikacji Poczta, Pliki, Mapach Apple i funkcji Czas przed ekranem. Z kolei w sklepie App Store zobaczymy kartę o nazwie Arcade, czyli nową usługę Apple skupiającą się na dostępie do biblioteki gier w ramach miesięcznego abonamentu. Nie jest jednak pewne, czy z usługi będzie można korzystać w dniu premiery finalnego wydania iOS 13.

Niewielką, aczkolwiek przyjemną nowością ma być odświeżone okno zmiany głośności. W obecnej formie zasłania ono sporą część ekranu i po prostu nie pasuje do wzornictwa iOS. W nowej odsłonie ma prezentować się znacznie nowocześniej.

Największe zmiany mogą dotyczyć iPadów

W nowym wydaniu iOS w przypadku iPadów należy oczekiwać zmian zwiększających komfort pracy z tabletami Apple. Po pierwsze, iOS 13 w połączeniu z macOS 10.15 ma zapewnić możliwość wykorzystania iPada jako drugiego ekranu do komputera. Ma on obsługiwać dotyk i pozwoli na wyświetlanie okien aplikacji uruchomionych na macOS.

Po drugie, iOS 13 ma zwiększyć możliwości aplikacji Pliki. Po podłączeniu zewnętrznego nośnika, zdjęcia będzie można można przenieść z pominięciem Rolki aparatu. To jak najbardziej znaczące ułatwienie dla osób wykorzystujących iPada jako narzędzie do pracy z programami graficznymi.

Po trzecie, niepotwierdzone informacje wskazują ulepszenia w wielozadaniowości. Według przecieków, które należy uznać za średnio prawdopodobne, twórcy aplikacji mają otrzymać możliwość tworzenia oddzielnych okien w ramach uruchomionej aplikacji, co ma znacząco zmienić sposób pracy z iPadem. Co więcej, podobno pojawić się obsługa myszy, aczkolwiek nie nastawiałbym się na taką funkcję.

macOS 10.15

Użytkownicy komputerów Mac otrzymali ciemny motyw wraz z macOS 10.14 Mojave. W tym roku nie należy oczekiwać większych zmian wizualnych. Nie oznacza to jednak, że nowe wydanie systemu operacyjnego będzie nudne.

Apple w macOS 10.15 najpewniej postawi na rozwój projektu Marzipan, czyli zapewnieniu programistom odpowiednich narzędzi do wygodnego przenoszenia mobilnych aplikacji z iOS na komputery. Nie, nie będą to aplikacje stworzone metodą „kopiuj i wklej”. W końcu komputery Mac nie posiadają dotykowych ekranów. Przenoszone oprogramowanie zostanie odpowiednio przystosowane, aby dało się z niego wygodnie korzystać z użyciem myszki i klawiatury.

Nowa aplikacja Muzyka. (fot. 9to5Mac)

iTunes zostanie rozbity na dwie oddzielne aplikacje. Pierwsza skupi się na Muzyce, Podcastach i pozwoli na synchronizację danych z urządzeniami z iOS. Druga zapewni dostęp do biblioteki filmów, które można wypożyczyć w sklepie iTunes, a także do nowej usługi Apple TV+. Obie aplikacje mogliśmy niedawno zobaczyć na zrzutach ekranu.

Nowa aplikacja TV. (fot. 9to5Mac)

Niektóre przecieki wskazują wprowadzenie na macOS funkcji Skróty Siri i Czas przed ekranem. Jak już wcześniej wspomniałem, pojawić ma się jeszcze możliwość użycia iPada jako zewnętrznego monitora.

watchOS 6 i tvOS 13

Prawdopodobnie już poznaliśmy główną tegoroczną nowość w tvOS. Chodzi oczywiście o nową usługę Apple mającą konkurować z Netflixem. Raczej tvOS 13 nie zmieni zbyt wiele w kwestii Apple TV+, bowiem usługa została już zaprezentowana i Apple wydał nową aplikację TV. Jednakże, Apple może wreszcie przedstawić cennik nowej usługi, który do tej pory nie został ujawniony.

Nie pojawiło się zbyt wiele przecieków o watchOS 6. Niewykluczone, że tegoroczna aktualizacja oprogramowania nie wprowadzi większych nowości. Apple najpewniej skupi się na rozwinięciu funkcji związanych ze zdrowiem i pomiarem aktywności fizycznej. Spodziewać można się aplikacji Kalkulator, funkcji dyktafonu i nowych tarcz.

Warto wspomnieć o interesującym eksperymencie, który zostanie przeprowadzony przez twórców aplikacji Cardiogram for Apple Watch dostępnej na iOS i watchOS. Postanowili oni sprawdzić, które nowości podczas trwania poniedziałkowej konferencji, jak i całego WWDC, wzbudzają u użytkowników sprzętu Apple największe emocje.

(fot. AppleInsider)

Aplikacja podczas trwania prezentacji, za pomocą czujnika w Apple Watchu, mierzyć ma puls użytkowników, aby następnie dane przesłać do producenta aplikacji. Na tej podstawie zostaną stworzone statystyki określające atrakcyjność pokazanych nowości.

Polecamy również:

Sprawdziłem eSIM od Orange. Oto, co zapewnia na Apple Watchu

źródło: AppleInsider, The Verge, Engadget, 9to5Mac