MacOS Mojave 10.14 już dostępny. Co nowego w nowym systemie od Apple?

Wczoraj o godzinie 19.00 udostępniona została nowa wersja systemu operacyjnego do Apple. Użytkownicy już od kilkunastu godzin mogą pobierać najnowszego MacOS Mojave ze sklepu AppStore – to dobry czas żeby zerknąć, jakie nowe funkcje przynosi nam aktualizacja.

Nazwa Mojave wzięła się od amerykańskiej pustyni, niedziwne więc, że pierwszym co rzuca nam się w oczy jest jej zdjęcie na tapecie. Ma ona bardzo ciekawą właściwość – wydma na fotografii zmienia się z dziennej na nocną wraz z upływem dnia. Myślę, że to ciekawy sposób na zaprezentowanie nam nowej funkcji – system od Apple wprowadza bowiem tryb ciemny do praktycznie wszystkich aplikacji. Jego włączenie jest oczywiście opcjonalne. Wspomnę jeszcze, że tapeta ze zdjęciem pustyni, nie jest jedyną która potrafi się zmieniać – w zakładce Wygaszacz i biurko możemy wybrać inne, dynamicznie zmieniające się obrazy.

Jak się pewnie domyślacie, zmienna tapeta to nie jedyna nowość w obrębie systemu. Zmiany znajdziemy również w Finderze. Mamy do dyspozycji nowy widok podglądu oraz dodatkowe akcje, które są zależne od typu plików, z jakimi mamy do czynienia. Bardzo fajnym oraz niesamowicie przydatnym narzędziem jest możliwość łączenia pojedynczych stron PDF w jeden wielostronicowy plik. Dostaliśmy także do dyspozycji proste narzędzia edycji zdjęć – podobne możliwości czekają nas w przypadku nagrań wideo i dźwięków, które możemy łatwo przyciąć z poziomu Findera.

Nowy wygląd Findera fot. Scoopnest.com

Z perspektywy użytkownika ważne są również zmiany w Safari, które ma bardziej chronić prywatność użytkownika. Apple będzie od teraz udostępniać na zewnątrz jedynie uproszczony zestaw danych o przeglądającym. Dodatkowo, pojawiły się powiadomienia o korzystaniu ze słabych haseł oraz używaniu jednego hasła w kilku miejscach, co zdarza się dużej części użytkowników.

Od strony programistycznej również pojawiło się kilka zmian. Mamy teraz możliwość korzystania z narzędzia AppKit, które pozwoli autorom na łatwe przeniesienie aplikacji napisanej na iOS do komputera Mac. Apple, aby zaprezentować możliwości tego narzędzia, przeniosło swoje cztery aplikacje, tj. Giełda, News, Dyktafon oraz Dom.

Aktualizację do najnowszego systemu będzie można zainstalować za darmo na następujących komputerach:

  • iMac z 2012 i nowsze
  • iMac Pro od 2017
  • MacBook z 2015 i nowsze
  • MacBook Pro z 2012 i nowsze
  • MacBook Air z 2012 i nowsze
  • Mac mini z 2012 i nowsze
  • Mac Pro z 2013
  • Mac Pro  z połowy 2010 i 2012 – pod warunkiem, że ich karta graficzna będzie w stanie obsłużyć API Metal

Źródło: Apple.com