Microsoft Defender
Microsoft Defender (źródło: Microsoft)

Windows Defender może spowalniać procesory Intela. Jest jednak sposób

Informacje te z pewnością są intrygujące, a zarazem ciekawe. Według nich Microsoft Defender, czyli wbudowany w systemy Windows 10 i Windows 11 program zapewniający bezpieczeństwo, może w pewnym stopniu spowalniać procesory Intel Core. Jednak jest sposób, aby temu zaradzić. Co ciekawe, problem ten nie występuje na urządzeniach z układami AMD Ryzen.

Windows Defender spowalnia procesor Intela? Jest narzędzie, które pomoże

Kevin Glynn, czyli twórca oprogramowania na komputery osobiste, który ma na koncie m.in. narzędzia takie jak ThrottleStop czy RealTemp, stworzył program, który ma sprawić, że wydajność procesorów Intela „wróci do normy” i Windows Defender nie będzie już spowalniał ich działania.

Microsoft Windows Defender problemy wydajność Intel Core
źródło: TechPowerUp

Jak widać na załączonym powyżej zrzucie ekranu, twórca zestawił dwie sytuacje – w pierwszej, gdzie Defender wykorzystuje minimalne zasoby procesora (w przypadku platformy testowej i9-10850K), a w drugiej już znacząco więcej – bo ponad 4%.

Microsoft Windows Defender problemy wydajność
źródło: TechPowerUp

Zestawione zostały również wyniki wydajności w teście Cinebench R23, także w dwóch sytuacjach. Gdy Defender obciąża system w procesorze i9-10850K, wydajność wyrażana w punktach spada o 6% – z ~16800 do 15800 jednostek. Dużo? Mało? Z pewnością wystarczająco, żeby stwierdzić, że to jakiś problem. Oczywiście wina nie leży tu po stronie Intela, a problem jest nieco bardziej skomplikowany.

Microsoft Defender wykorzystuje siedem liczników wydajności sprzętowej. I tutaj właśnie pojawia się problem, ponieważ program losowo zmienia poziom uprawnień tych liczników – z czterech dostępnych trybów wybiera „tryb 2”. To natomiast powoduje problemy związane z wydajnością na systemach, które opierają się na układach Intel Core. Warto dodać, że użytkownicy posiadający komputery z procesorami AMD Ryzen nie doświadczają takich problemów.

Rozwiązanie problemu może okazać się oczywiste, wystarczy… wyłączyć Microsoft Defender, jednak jest to rozwiązanie, którego zdecydowanie nikomu nie zalecamy – traci się bowiem w tym momencie ochronę. Natomiast realne rozwiązanie problemu przygotował wspomniany Kevin Glynn, który opracował program Counter Control. Wystarczy pobrać oprogramowanie, kliknąć przycisk „Reset Counters” i voilà – problem rozwiązany, powinien zniknąć.