Microsoft Defender
(fot. Microsoft)

Microsoft Defender właśnie trafił na Androida oraz… iOS

Czyżby ktoś w Redmond wpadł na tak niedorzeczny pomysł jak wydanie antywirusa na iPhone’a? Bez obaw, tak się nie stało. Microsoft Defender w wersji na iOS to inne oprogramowanie niż może sugerować nazwa.

Reklama

Microsoft Defender – nowa, wieloplatformowa aplikacja do ochrony

Słysząc nazwę Defender myślimy o oprogramowaniu antywirusowym w Windowsie. Warto dodać, że oprogramowaniu wbudowanym w system, dzięki czemu wiele osób rezygnuje z instalowania programów firm trzecich, bowiem otrzymuje zadowalający poziom ochrony i bezpieczeństwa.

Natomiast teraz Microsoft postanowił wprowadzić markę Defender również na inne platformy i to od razu na kilka różnych systemów – Android, iOS, iPadOS i macOS. Nie jest to pierwszy raz w ciągu ostatnich lat, gdy w Redmond wyraźniej otwierają się na platformy konkurencji. Dobrym przykładem jest tutaj przeglądarka internetowa Edge, z której obecnie skorzystamy nawet na Linuksie.

Microsoft Defender
(fot. Microsoft)

Warto zaznaczyć, że nowy, wieloplatformowy Microsoft Defender różni się zależnie od systemu operacyjnego, a także nie należy do traktować jak typowego antywirusa. Przykładowo użytkownicy iOS i iPadOS nie otrzymują ochrony antywirusowej, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Aplikacja na iOS oferuje moduł ochrony przed phishingiem internetowym, a także zapewnia pulpit zawierającym alerty dla innych urządzeń. Pozwala to na wygodne i szybkie sprawdzenie poziomu ochrony pozostałych urządzeń – np. komputera z Windowsem czy smartfona z Androidem.

Microsoft Defender
(fot. Microsoft)

Microsoft Defender w wydaniu na Androida jest już bardziej rozbudowaną aplikacją. Tutaj użytkownicy, oprócz funkcji znanych z iOS, mają jeszcze do dyspozycji ochronę antywirusową i możliwość skanowania urządzenia w poszukiwaniu złośliwych aplikacji.

Należy dodać, że nowy Microsoft Defender w przypadku Windowsa jest bardziej pulpitem nawigacyjnym, zbierającym w jednym miejscu najważniejsze informacje i funkcje związane z ochroną i bezpieczeństwem. Aplikacja bowiem nie stara się zastąpić wbudowanego narzędzia Zabezpieczenia Windows. Co więcej, możliwe jest sprawdzanie ochrony antywirusowej w przypadku aplikacji firm trzecich – np. Norton czy McAfee.

Aplikacja jest już dostępna

Microsoft Defender jest właśnie udostępniany subskrybentom Microsoft 365 Personal i Family. Aplikację można pobrać ze strony firmy z Redmond na wszystkie wyżej wymienione platformy – Android, iOS, Windows i macOS.

Niewykluczone, że dla części osób aplikacja zawierająca informacje o zabezpieczeniach okaże się zbędna. Warto mieć jednak na uwadze, że nowy Defender może okazać się dobrym wyborem, gdy chcemy chociażby mieć podgląd na ochronę urządzeń należących do członków rodziny.