Windows 11 (fot. Microsoft)

Duża aktualizacja Windows 11 na ostatniej prostej testów. Szykuje się kilka fajnych nowości

Microsoft przepchnął testy aktualizacji Windows 11 22H2 do ostatniego etapu Release Preview. Oznacza to, że kluczowe błędy zostały usunięte, a najważniejsze nowe funkcje pozostaną bez większych zmian.

Testy ostateczne aktualizacji Windows 11

Microsoft nie próbuje już, tak jak kiedyś, wydawać dwa razy do roku dużych aktualizacji systemu operacyjnego. Ostatnio Windows 11 wszedł w tryb jednego dużego upgrade’u rocznie i tak pewnie już pozostanie. Z jednej strony rzadziej będziemy otrzymywać nowości, ale z drugiej – będą one lepiej dobrane i nie powinny sprawiać większych problemów.

Niejawny program testów Windows Insider przerzucił najbliższą dużą aktualizację Windows 11 do postaci Release Preview. Dzięki temu można przyjrzeć się funkcjom, które zapewne w nadchodzących miesiącach trafią do finalnej, dostępnej dla wszystkich wersji.

Napisy na żywo i foldery w menu Start

Najważniejszych nowości jest zaledwie kilka, choć będą w stanie usprawnić niektórym codzienną pracę z Windowsem 11. Na przykład osoby niedosłyszące mogą docenić napisy na żywo – ta funkcja ułatwień dostępu wbudowana w system pozwoli na transkrypcję dźwięku „w locie”. Podpisy będą mogły pojawiać się u góry lub na dole ekranu, lub być prezentowane w oknie.

Zmian doczeka się Menedżer zadań. Jego układ zostanie przeorganizowany i zyska wygląd, który wreszcie będzie pasował do ciemnego motywu.

Usprawnione zostaną też funkcje Snap Layouts, zarządzające układem okien po najechaniu kursorem myszy na przycisk maksymalizacji okna. Osobiście uwielbiam te opcje – ułatwiają mi rozmieszczanie otwartych okien programów na pulpitach. Wkrótce przeciągnięcie okna programu go górnej krawędzi okna spowoduje wyświetlenie się wszystkich opcji podziału ekranu, a nie tylko jednej z dwóch, jak dotąd.

Pewne ulepszenie czekają też funkcję Skupienie. Uwzględni ona tryb Nie przeszkadzać, za jednym kliknięciem blokującym wszelkie powiadomienia z wyłączeniem tych najważniejszych.

I na koniec, chyba najbardziej wygodne rzeczy. Pierwsza: przeciąganie i upuszczanie rzeczy na pasek zadań. Umożliwi na przykład szybkie otwieranie plików w Photoshopie. Druga: foldery w menu Start, pozwalające lepiej zorganizować dostępną przestrzeń i ułatwiające grupowanie apek o podobnym zastosowaniu.

Windows 11 22H2 zostanie oficjalnie uruchomiony na urządzeniach jeszcze w tym roku, prawdopodobnie we wrześniu. Jeśli nie możemy się doczekać aktualizacji, można dołączyć do grona testerów!