kontroler xbox grafika
Źródło: Microsoft

Windows 11 ułatwi życie grającym na padzie

Jeżeli chodzi o interfejs przyjazny graczom, konsola Microsoftu od zawsze była kilka kroków przed tym, co firma oferowała na komputerach osobistych. Możliwe, że testowana obecnie funkcja w Windows 11 skróci ten dystans.

Pasek kontrolera w Windows 11

Osoby, które biorą udział w programie Windows Insiders, mogą już testować nową funkcję, zwaną controller bar. Jest to rozwinięcie pomysłu paska Xbox Game Bar, którego nowa iteracja zapewni łatwy, przyjazny kontrolerom dostęp do ostatnio uruchamianych gier i platform.

xbox game bar grafika windows 11
Obecnie używany Xbox Game Bar (Źródło: Microsoft)

„Pasek kontrolera” otwiera się, kiedy sparujemy lub podłączymy kontroler na systemie Windows 11, funkcjonującym na ostatniej wersji Insider Preview dla kanałów Dev oraz Beta. Dzięki tej funkcji ostatnio uruchamiane gry oraz zainstalowane platformy są na wyciągnięcie palca. Jeżeli użytkownik nic nie ogrywa w danej chwili, pasek można wywołać, klikając w przycisk z logiem Xboxa na kontrolerze.

Jeżeli już jednak jesteśmy w trakcie sesji w Forzę Horizon lub Flight Simulator, przyciśnięcie logo uruchamia obecny Xbox Game Bar. Nowy „pasek kontrolera” w Windows 11 pokazuje maksymalnie trzy ostatnie tytuły odpalane na danym urządzeniu.

Gdybyście chcieli zobaczyć, jak sprawuje się nowa funkcja, musielibyście wykonać kilka kroków:

  1. Musicie brać udział w programie Windows Insider oraz posiadać zainstalowany aktualny build (225xx) z kanałów Dev oraz Beta.
  2. Następnie pobieracie Xbox Insider Hub z Microsoft Store.
  3. Potem należy otworzyć Hub i zalogować się (lub zarejestrować) za pomocą konta Microsoft.
  4. Kolejną czynnością jest znalezienie przycisku z napisem „Previews” oraz dołączenie do „Windows Gaming”.
  5. Sprawdźcie, czy posiadacie aktualną wersję Xbox Game Bar (5.722.5022.0 lub wyższa).
  6. Zrestartujcie komputer.

Po tym wszystkim wystarczy podłączyć kontroler i cieszyć się nową funkcją. Microsoft liczy, że korzystający z „paska kontrolera” podzielą się opinią dotyczącą tego, jak się sprawuje. Niektóre gry mogą nie pojawić się na pasku lub mogą pojawić się jako zduplikowana ikona. Lista znanych błędów będzie aktualizowana na dedykowanym wpisie na Reddicie.

Nowa nakładka prezentuje się naprawdę obiecująco i z pewnością usprawni korzystanie z komputera jako konsoli niejednemu graczowi.