Spider-Man Remastered - grafika promocyjna
Spider-Man Remastered - grafika promocyjna

Teraz kupno pamięci DDR5 ma sens – prawie 40% więcej FPS-ów w Spider-Man Remastered

Spider-Man Remastered 4 lata po swojej premierze na konsolach PlayStation 4, 12 sierpnia 2022 roku, wreszcie wylądował na komputerach osobistych. Jest to obecnie naprawdę popularny tytuł, który okazuje się solidnie wykorzystywać potencjał pamięci DDR5. Moduły piątej generacji zapewniają prawie 40% wyższą wydajność niż DDR4.

Posiadacze komputera z pamięciami DDR5 cieszą się wyższą wydajnością w Spider-Man Remastered

Na kanale Hardware Unboxed pojawił się materiał wideo, który pokazuje, że w nowym Spider-Man Remastered pamięć operacyjna DDR5 radzi sobie naprawdę solidnie, zapewniając realny skok wydajności w porównaniu do kości DDR4. Test miał na celu porównanie 32 różnych procesorów – zarówno z obozu Intela, jak i AMD.

Procesory były testowane z najmocniejszą dostępną na rynku kartą graficzną do gier, czyli GeForce RTX 3090 Ti, w kilku różnych scenariuszach – przy rozdzielczościach 1080p, 1440p i 4K ze średnimi ustawieniami graficznymi, bardzo wysokimi i z aktywowanym ray tracinigem. Ja jednak skupię się na testach w bardzo wysokich detalach z ray tracingiem.

W ustawieniach 1080p i z odpalonym ray tracingiem Intel Core i9-12900K z pamięciami DDR5-6400 zapewnił wydajność lepszą o prawie 40% – 131 FPS (dokładnie 36% FPS więcej) niż platforma DDR4-3200 CL14 – 96 FPS. Najmocniejszy RTX 3090 Ti wykorzystywany jest jednak raczej do gry w wyższych rozdzielczościach – w 1440p + ray tracing również zestaw z DDR5 pokazuje pazur, aczkolwiek różnica jest już nieco mniejsza, gdyż DDR5 zapewniają 35% wyższą wydajność niż DDR4.

A jak wygląda wydajność w rozdzielczości 4K w Spider-Man Remastered? Jak widać, w ustawieniach 4K + ray tracing różnice są naprawdę znikome, bo konfiguracja z DDR5 zapewnia 3 FPS więcej niż z DDR4, jednak w tej rozdzielczości wydajność procesora nie jest aż tak istotna. Przykładowo bardzo podobną wydajność zapewnia zdecydowanie tańszy AMD Ryzen 5 5600X.

Spider-Man Remastered 4K
źródło: Hardware Unboxed

Pamięci DDR5 wreszcie mają sens!

Co prawda są zdecydowanie droższe niż DDR4, jednak gdy gramy w „środkowej” (pomiędzy 1080p a 4K) rozdzielczości 1440p, pamięci DDR5 wreszcie mogą mieć sens. Na razie jedynie platforma Intel Alder Lake wspiera piątą generację RAM, natomiast już niebawem powinny pojawić się procesory AMD Ryzen 7000, które również będą wykorzystywały moduły piątej generacji.

Czekamy na premierę, która odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Ciekawe, jak będą wyglądały ich wyniki w grach, takich jak wydany niewiele ponad tydzień temu Spider-Man Remastered.