watchOS 11
(źródło: Apple)

watchOS 11 pokazany. Takiej apki dla zegarków Apple jeszcze nie miało

Podczas tegorocznej konferencji WWDC Apple zaprezentowało watchOS 11. System operacyjny przeznaczony dla smartwatchy wprowadza nową aplikację Vitals i spory zastrzyk ulepszeń dla osób aktywnych fizycznie.

Nowa aplikacja Vitals trafi na Apple Watche

W ubiegłym roku, przy okazji premiery watchoS 10, nowości było więcej. Nie oznacza to jednak, że watchOS 11 jest nudną aktualizacją. Uważam, że system zapowiada się całkiem obiecująco i powinien spodobać się właścicielom smartwatchy z Cupertino. Nie przedłużajmy tego wstępu i przejdźmy do nowości, które zespół Tima Cooka pokazał podczas WWDC 2024.

watchOS 11 to głównie nowa aplikacja o nazwie Vitals, która zapewni podgląd jeszcze bardziej szczegółowych danych zdrowotnych. Użytkownik będzie mógł szybko i w jednym miejscu sprawdzić kluczowe informacje o zdrowiu (m.in. puls czy jakość snu), a dodatkowo jednym rzutem oka dowie się, które z nich przekroczył typowy zakres.

Warto jeszcze dodać, że w sytuacji, gdy wartości co najmniej dwóch wskaźników przekroczą typowy zakres dla użytkownika, to wysłane zostanie powiadomienie objaśniające, jak różne czynniki takie jak zmiana wysokości n.p.m., spożycie alkoholu czy nawet choroba, mogą wpłynąć na wahania tych wskaźników.

Pozostańmy jeszcze na chwilę przy funkcjach związanych z gromadzeniem danych na temat zdrowia. Otóż watchOS 11, iOS 18 i iPadOS 18 pojawią się dodatkowe rozwiązania dla kobiet w ciąży, aby lepiej odzwierciedlać zmiany w zdrowiu fizycznym i psychicznym w tym ważnym czasie.

Przykładowo po zarejestrowaniu ciąży w aplikacji Zdrowie na iPhonie lub iPadzie, aplikacja Śledzenie cyklu na Apple Watchu będzie pokazywać wiek ciążowy, a także umożliwi zapisywanie objawów często występujących w czasie ciąży. Z kolei funkcja Stabilność chodu, dla której pomiary wykonywane są na iPhonie, może również z większym wyprzedzeniem informować o ewentualnym upadku kobiety w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to ryzyko utraty równowagi zwykle wzrasta.

watchOS 11 spodoba się też osobom aktywnym fizycznie

W zaprezentowanym watchOS 11 nie zabraknie ulepszeń skierowanych dla osób aktywnych fizycznie. Wśród nowości znajdą się informacje o obciążeniu treningowym. Dzięki temu dowiemy się, w jaki sposób intensywność i długość treningów wpływają w określonym czasie na nasz organizm.

W przypadku tej funkcji warto wiedzieć, że w celu wykonania pomiaru intensywności treningu, po każdej sesji dostępna będzie ocena wysiłku pozwalająca na wskazanie trudności w skali 1 do 10. Z kolei przy popularnych treningach kardio ocena intensywności zostanie zbadana automatycznie za pomocą specjalnie opracowanego algorytmu.

Apple ulepszyło też jedną z bardziej rozpoznawalnych funkcji, czyli pierście aktywności. W watchOS 11 będą one jeszcze bardziej spersonalizowane. Otóż osoby, które planują dzień regeneracyjny w swoim planie treningowym, doznały kontuzji lub zwyczajnie potrzebują przerwy, będą mogły wstrzymać swoje pierścienie na jeden dzień, tydzień, miesiąc bądź dłużej, bez wpływu na nagradzane serie.

Dla tych, którzy chcą mieć szybki dostęp do konkretnych informacji w aplikacji Fitness na iPhonie, też mamy dobre informacje. Dostaniemy możliwość personalizacji karty Podsumowanie, więc będziemy mogli na górze ekranu umieścić najważniejsze dla nas dane.

watchOS 11
(screen: Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

watchOS 11 ma usprawnić obsługę Apple Watcha

Apple skupiło się jeszcze na zmianach, które mają sprawić, że codzienne korzystanie z Apple Watcha będzie wygodniejsze. W watchOS 11 – jak wskazuje firma Tima Cooka – do dyspozycji otrzymamy jeszcze bardziej inteligentną funkcję Stos inteligentny. Po pierwsze, dostępne będą nowe widżety, w tym Shazam, Zdjęcia, Odległość oraz inne. Po drugie, funkcja Stos inteligentny może sugerować widżety na podstawie godziny, daty, lokalizacji oraz innych codziennych czynności.

watchOS 11
(screen: Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

Tarcza Zdjęcia otrzyma większe opcje personalizowania jej wyglądu, co jest zasługą m.in. uczenia maszynowego. Z kolei funkcja Daj znać pozwoli poinformować znajomych, że wyruszamy na trening. Dostaniemy jeszcze aplikację Tłumacz, której funkcjonalności raczej nie muszę tłumaczyć.

Natomiast gest dwukrotnego stuknięcia będzie można zastosować do przewijania w dowolnej aplikacji – przykładowo w Wiadomościach, Kalendarzu czy Pogodzie. watchOS 11 to również zestaw wielu innych mniejszych ulepszeń i udoskonaleń.

Na jakich Apple Watchach zainstalujemy watchOS 11?

Jak podaje Apple, watchOS 11 będzie dostępny dla: