iOS 18
iOS 18 (screen: Karol Kunat | Tabletowo.pl)

Które iPhone’y można zaktualizować do iOS 18? Sprawdź i zobacz nowe funkcje

Co takiego nowego zaoferuje system iOS 18? Warto sprawdzić, co takiego czeka nas po pobraniu nowej wersji oprogramowania z Cupertino. I czy w ogóle jest ona kompatybilna z naszym iPhone’em.

Nowości w iOS 18

Tegoroczna konferencja Apple WWDC przyniosła wyczekiwane zapowiedzi nowych rzeczy, jakich możemy spodziewać się we wszystkich kluczowych systemach operacyjnych Apple.

Jedną z pierwszych rzeczy ogłoszonych przez przedstawicieli Apple, było zaprezentowanie visionOS 2.0. Druga wersja systemu na Apple Vision Pro niespecjalnie interesuje nas w Polsce, bo producent tych gogli nadal ignoruje nasz kraj jako rynek, na który warto byłoby je oficjalnie wprowadzić – nawet jeśli wkrótce ich sprzedaż zostanie rozszerzona na kilka krajów poza USA.

To, co nas najbardziej interesuje zawiera się w iOS 18. Najważniejsze zmiany to:

  • przeprojektowany ekran główny, na którym w końcu można ustawiać ikony wedle naszego widzimisię, a nawet dowolnie zmieniać ich kolor;
  • dodatkowe opcje Centrum sterowania, w którym teraz zmienimy rozmiar widżetów i całkiem je przeorganizujemy;
  • uwolnienie Ekranu blokady – nareszcie w rogach ekranu ustawimy inne skróty niż Aparat i Latarkę (WOW);
  • w kompatybilnych urządzeniach zyskamy możliwość przypisania do Przycisku akcji dowolnego widżetu;
  • opcja blokowania dostępu do aplikacji czy powiadomień tylko za pomocą Face ID;
  • używanie Face ID do przesuwania wybranych apek do ukrytej zakładki w Bibliotece aplikacji.

Aplikacja Wiadomości także otrzyma pewne drobiazgi. Jednym z nich jest możliwość dodania dowolnego emoji w formie reakcji na otrzymaną wiadomość. Będziemy mogli też zaplanować wysłanie jakiegoś tekstu na konkretną godzinę, a także dodać nowe efekty tekstu, wyróżniając poszczególne słowa. Chyba najważniejszą rzeczą jest opcja wysłania wiadomości iMessage przez satelitę, gdy brakuje połączenia LTE/5G.

Inne, pomniejsze nowości sprowadzają się do:

  • nowego sposobu kategoryzowania e-maili w aplikacji Poczty,
  • głosowych wskazówek w Mapach Apple,
  • szybkiego przesyłania pieniędzy przez Apple Cash,
  • nowego trybu Gry, możliwego do uruchomienia podczas mobilnego gamingowania.

Aha, dzięki iOS 18 zawdzięczamy największy redesign aplikacji Zdjęcia, która ma być teraz jeszcze bardziej wygodna. Dodane zostaną opcje: Kolekcji, która ułatwi tworzenie kolaży, Karuzeli i filtrowania zrzutów ekranu.

Które iPhone’y dostaną aktualizację?

iOS 18 będzie zgodny z tymi samymi modelami iPhone’ów, co iOS 17. Wychodzi więc na to, że nową wersję systemu pobierzemy na modele:

Nowe funkcje aplikacji mają trafić do iPhone’ów „jeszcze w tym roku”, a ogólnodostepną wersję iOS 18 Apple udostępni na wspierane smartfony we wrześniu.