(fot. Polestar)

Volvo wyraźnie stawia na Androida. Oto nowy elektryczny koncept Polestara

Nie, nie chodzi tylko o obsługę Android Auto. Szwedzi chcą w swoich samochodach stosować platformę Android Automotive OS.

Elektryczny Polestar z Androidem

Logo Polestar powinni kojarzyć wszyscy fani Volvo. Pojawia się on na najmocniejszych odmianach szwedzkich samochodów, zwiastując topowe osiągi. Ponadto, marka Polestar, służy obecnie do prezentacji i wprowadzania w pełni elektrycznych pojazdów, często zapowiadających przyszłość designu i technologii szwedzkiego producenta samochodów.

(fot. Polestar)

Zobaczyliśmy już atrakcyjne coupe Polestar 1, a także fastbacka Polestar 2. Natomiast podczas zbliżających się międzynarodowych targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show, oficjalnie zostanie zaprezentowany koncepcyjny Polestar Precept. Co ciekawe, podczas zapowiedzi firma nie skupia się na osiągach czy zasięgu, ale na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów i głębszej integracji z systemem operacyjnym Android Automotive OS.

(fot. Polestar)

Interesująco zapowiadają się rozwiązania zastosowane w systemie infotainment. Owszem we wnętrzu znajdą się dwa duże ekrany – centralny wyświetlacz mający 15 cali i wirtualny kokpit umieszczony tuż za kierownicą o przekątnej 12,5 cala. Mimo dużych rozmiarów, w założeniach mają one nie rozpraszać kierowcy.

Interfejs, który dostosowuje się do kierowcy

Polestar twierdzi, że w Precept zostaną zastosowane zaawansowane czujniki, których zadaniem będzie monitorowanie kierowcy i dostarczanie informacji w kontrolowany sposób. Treści wyświetlane na ekranach, a także ich jasność, zmieniają się, gdy użytkownik na nie patrzy lub z nich korzysta – wówczas system dostarcza większej dawki danych i oferuje inny wygląd interfejsu. Ponadto, samochód ostrzega kierowcę, gdy ten zbytnio skupia się na oprogramowaniu zamiast na drodze. Oczywiście głównym celem tych systemów jest poprawa bezpieczeństwa.

(fot. Polestar)

Obecnie nowy elektryczny Polestar pozostaje ciekawostką. Niewykluczone jednak, że jest on zapowiedzią przyszłego produkcyjnego modelu, a także zmian mających niebawem trafić do wszystkich aut Volvo. Trzeba przyznać, że całość zapowiada się naprawdę interesująco. Tym bardziej, że sportowa sylwetka zwiastuje topowe osiągi, szczególnie w kwestii przyspieszenia.

Warto zaznaczyć, nie jest to pierwszy samochód szwedzkiego producenta, który wyposażony jest w Android Automotive OS. Firma wcześniej już zaprezentowała elektrycznego XC40 Recharge.

Polecamy również:

Nowe Volvo S60. Dotykowy ekran w samochodzie – czy to w ogóle się sprawdza?

źródło: The Verge, Polestar