Aplikacja mObywatel (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Aplikacja mObywatel doczeka się ukraińskiej wersji

Inwazja wojsk mająca miejsce na Ukrainie spowodowała napływ uchodźców do Polski. Cieszy więc fakt, że będą oni mogli korzystać z aplikacji mObywatel i Profilu Zaufanego w języku ojczystym.

Reklama

Rządowe usługi zostaną przystosowane dla Ukraińców

Agresja i inwazja rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy zasługuje na największe potępienie i szereg kar wymierzonych w Federację Rosyjską. Ponadto obecnie obowiązkiem wszystkich wspierających krajów jest pomoc walczącej Ukrainie, a także zapewnienie odpowiednich warunków uchodźcom, szukającym bezpiecznego schronienia przed straszliwymi zbrodniami popełnianymi przez Rosję.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Polska naprawdę dobrze zdaje egzamin z pomocy uchodźcom. Zaangażowany jest zarówno rząd, prywatne firmy, jak i miliony obywateli. Jedną z najnowszych inicjatyw, która została przedstawiona przez Przemysława Kocha, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, jest dostosowanie usługi Węzeł Krajowy, Profil Zaufany, a także aplikacji mObywatel do osób posługujących się językiem ukraińskim.

Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z głównymi rozwiązaniami przygotowanymi przez rząd, których zadaniem jest m.in. ułatwienie funkcjonowania w coraz bardziej cyfrowym świecie.

aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel (źródło: Cyfryzacja KPRM)

Przykładowo Profil Zaufany zapewnia szybki i wygodny sposób identyfikacji i potwierdzenia tożsamości. Węzeł Krajowy łączy różnych dostawców tożsamości (np. banki) z portalami instytucji publicznych. Natomiast aplikacja mObywatel chętnie wykorzystywana jest do przechowywania cyfrowych kopii różnych dokumentów – m.in. prawo jazdy czy dowód osobisty.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zmian

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Centralny Ośrodek Informatyki, aktualnie prowadzone są intensywne prace nad dostosowaniem wybranych usług i aplikacji mObywatel dla osób posługujących się językiem ukraińskim. Niestety harmonogram i data wprowadzenia przedstawionych nowości nie jest jeszcze znana. Niewykluczone jednak, że nie będziemy musieli długo czekać.

Warto dodać, że aplikacja mObywatel dostępna jest zarówno w Google Play (platforma Android), jak i także w App Store (platforma iOS). Korzystanie z niej jest bezpłatne.