aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Aplikacja mObywatel doczeka się ukraińskiej wersji

Inwazja wojsk mająca miejsce na Ukrainie spowodowała napływ uchodźców do Polski. Cieszy więc fakt, że będą oni mogli korzystać z aplikacji mObywatel i Profilu Zaufanego w języku ojczystym.

Rządowe usługi zostaną przystosowane dla Ukraińców

Agresja i inwazja rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy zasługuje na największe potępienie i szereg kar wymierzonych w Federację Rosyjską. Ponadto obecnie obowiązkiem wszystkich wspierających krajów jest pomoc walczącej Ukrainie, a także zapewnienie odpowiednich warunków uchodźcom, szukającym bezpiecznego schronienia przed straszliwymi zbrodniami popełnianymi przez Rosję.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Polska naprawdę dobrze zdaje egzamin z pomocy uchodźcom. Zaangażowany jest zarówno rząd, prywatne firmy, jak i miliony obywateli. Jedną z najnowszych inicjatyw, która została przedstawiona przez Przemysława Kocha, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, jest dostosowanie usługi Węzeł Krajowy, Profil Zaufany, a także aplikacji mObywatel do osób posługujących się językiem ukraińskim.

Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z głównymi rozwiązaniami przygotowanymi przez rząd, których zadaniem jest m.in. ułatwienie funkcjonowania w coraz bardziej cyfrowym świecie.

aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel (źródło: Cyfryzacja KPRM)

Przykładowo Profil Zaufany zapewnia szybki i wygodny sposób identyfikacji i potwierdzenia tożsamości. Węzeł Krajowy łączy różnych dostawców tożsamości (np. banki) z portalami instytucji publicznych. Natomiast aplikacja mObywatel chętnie wykorzystywana jest do przechowywania cyfrowych kopii różnych dokumentów – m.in. prawo jazdy czy dowód osobisty.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem zmian

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Centralny Ośrodek Informatyki, aktualnie prowadzone są intensywne prace nad dostosowaniem wybranych usług i aplikacji mObywatel dla osób posługujących się językiem ukraińskim. Niestety harmonogram i data wprowadzenia przedstawionych nowości nie jest jeszcze znana. Niewykluczone jednak, że nie będziemy musieli długo czekać.

Warto dodać, że aplikacja mObywatel dostępna jest zarówno w Google Play (platforma Android), jak i także w App Store (platforma iOS). Korzystanie z niej jest bezpłatne.