TikTok aplikacja na smartfonie
fot. Kon Zografos / Pixabay

TikTok zwalnia pracowników. Co stanie się z biurem w Warszawie?

Panujący na świecie kryzys gospodarczy zmusza wiele firm do ograniczenia zatrudnienia. Okazuje się, że zwolnienia nie ominą również TikToka, który, jak się wydawało, radzi sobie na rynku doskonale. Według doniesień azjatyckich mediów, chińska firma ByteDance, będąca właścicielem TikToka, planuje w tym roku zwolnić kilka tysięcy pracowników. Reorganizacja obejmie także biuro w Warszawie.

Tysiące pracowników do zwolnienia

Informacje o planowanych masowych zwolnieniach w ByteDance zaczęły pojawiać się w azjatyckich mediach już pod koniec zeszłego roku. Pracownicy koncernu z najniższymi wynikami mieli być wzywani przez przełożonych i dział HR, a wielu z nich otrzymało wypowiedzenia. W szczególności, zespół zajmujący się platformą do komunikacji biznesowej Feishu doznał największych cięć, ponieważ zwolniono ponad tysiąc osób, co stanowi kilkanaście procent całkowitej liczby pracowników. Ponadto zwolnienia dotknęły zespoły odpowiedzialne za aplikacje takie jak Toutiao, TikTok i Douyin, platformę motoryzacyjną Dongchedi oraz działy danych i sprzedaży.

Teraz media informują, że ByteDance, czyli właściciel między innymi TikToka planuje w tym roku zwolnić co najmniej 10 tysięcy pracowników. Z kolei według doniesień South China Morning Post, niedawno wprowadzono nowy cykl oceniania i premiowania pracowników, wydłużając go z dwumiesięcznego na trzymiesięczny.

Szef firmy, Liang Rubo podkreślił potrzebę większej elastyczności, by móc więcej czasu poświęcić na rozważenie istotnych kwestii związanych z rozwojem biznesu, tak aby każda linia działalności mogła rozwijać się w tempie odpowiednim dla niej.

TikTok-Samsung-Stemdrop
(źródło: pixabay.com)

Co stanie się z biurem w Warszawie?

Polskie biuro TikToka powstało w 2021 roku i pracuje w nim kilkadziesiąt osób. Jego zadaniami jest przede wszystkim odpowiadać za działalność biznesową platformy w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Czy chińska firma zdecyduje się na zlikwidowanie swojego biura w Warszawie, czy tylko ograniczy jego personel?

Na Twitterze dziennikarz technologiczny Gergely Orosz przekazał informacje, że ByteDance zrezygnuje z działu badań i rozwoju w swoim warszawskim biurze. Nie znaczy to jednak, że pracownicy tego działu zostaną od razu zwolnieni. Portal Wirtualne Media poprosił o komentarz w tej sprawie polskiego rzecznika firmy.

Osoby z działu badań i rozwoju w warszawskim biurze nie zostały zwolnione. Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii, i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracownikow, potencjalnie dotkniętych tym procesem, zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów. Piotr Żaczko, rzecznik prasowy TikToka w Polsce

Na temat samego TikToka warto zaznaczyć, że pomimo wyraźnego kryzysu u właściciela platformy, serwis nie rezygnuje z wprowadzania nowych funkcji i dalszego rozwoju. Całkiem niedawno informowaliśmy Was o nowościach, jakie mają pojawić się w aplikacji, mowa też o długo wyczekiwanej przez użytkowników funkcji automatycznego przewijania treści.