Xiaomi Mi Pad 5 Recenzja Xiaomi Smart Pen Tabletowo
Xiaomi Pad 5 i Xiaomi Smart Pen (fot. Konrad Pisula | Tabletowo.pl)

Nadchodzący tablet Xiaomi będzie można obsługiwać bez użycia rąk

Xiaomi to świetnie znany w naszym kraju producent smartfonów. Najnowsze informacje dotyczące tej marki, które pojawiają się w sieci, dotyczą jednak zamiaru wprowadzenia na rynek tabletu, który można obsługiwać bez użycia rąk. Xiaomi chce uzyskać ten efekt dzięki wykorzystaniu technologii sensora ToF. O co chodzi dokładnie?

Tablet Xiaomi i obsługa bez użycia rąk

Z informacji pojawiających się w sieci wynika, że Xiaomi pracuje nad tabletem wyposażonym w sensor ToF. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Mianowicie to, że możliwa będzie kontrola tego urządzenia za pomocą gestów, bez konieczności dotykania ekranu. To otwiera drzwi do zupełnie nowego poziomu interakcji z tego typu urządzeniami. Wyobraź sobie, że przewracasz strony e-booka, przewijasz zdjęcia lub odtwarzasz filmy, wykonując jedynie gesty.

Sensor ToF działa na zasadzie mierzenia czasu, jaki upływa od momentu wysłania sygnału świetlnego do momentu jego powrotu po odbiciu się od obiektu. Dzięki temu tablet Xiaomi ma być w stanie określić odległość od dłoni i reagować na gesty. To otwiera drzwi do niezliczonych możliwości, od prostych gestów, takich jak przewijanie, po bardziej zaawansowane funkcje, takie jak rysowanie w powietrzu, które mogą zostać zaimplementowane do tego typu sprzętów w przyszłości.

Informacje na ten temat udostępnił na swoim Twitterze Kacper Skrzypek. Według niego zastosowanie takiego sensora pozwoli na: automatyczne blokowanie ekranu, gdy użytkownik oddali się od urządzenia, podświetlenie wyświetlacza po zbliżeniu się do tabletu, wstrzymanie odtwarzania np. filmu, przewracanie/przewijanie stron w dokumentach i e-bookach, odbieranie i kończenie połączeń oraz dostosowywanie głośności.

xiaomi tablet czujnik tof
źródło: Twitter @kacskrz

Skrzypek udostępnił także koncepcyjną grafikę, z której wynika, że sensor ToF w tablecie Xiaomi będzie w stanie wykrywać obiekty w odległości od 15 do 40 cm.

Plany nie tylko na tablet

Xiaomi nie zatrzymuje się jednak tylko na tabletach. Według informatora firma planuje wprowadzić tryb Hover do swojego nadchodzącego składanego urządzenia. Użytkownicy będą mogli obsługiwać urządzenie za pomocą gestów na dolnej części ekranu, gdy smartfon jest częściowo złożony. Podobna funkcja, znana jako tryb Flex, jest dostępna na przykład w Galaxy Z Flip 4 i Galaxy Z Fold 4.

Nie ma jeszcze informacji o konkretnych modelach, które będą wyposażone w te funkcje, ani kiedy te urządzenia zadebiutują na rynku. Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe, użytkownicy Xiaomi mogą spodziewać się naprawdę innowacyjnych rozwiązań w najbliższej przyszłości.