Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
(źródło: 91mobiles)

To będzie najlepszy tablet Samsunga

Wczoraj Samsung oficjalnie zaprezentował nowy tablet Galaxy Tab A8 2021, ale w kolejce do rynkowego debiutu jest też cała seria Galaxy Tab S8, w tym najlepszy model w całej ofercie południowokoreańskiego producenta. Jeszcze przed jego oficjalną premierą poznaliśmy szczegółową specyfikację Galaxy Tab S8 Ultra.

Galaxy Tab S8 Ultra będzie najlepszym tabletem Samsunga

Model ten od samego początku wzbudza duże zainteresowanie i… kontrowersje. Już wcześniej dowiedzieliśmy się bowiem, że ekran w tym urządzeniu będzie miał notcha – wycięcie, podobne do tego, jakie znamy chociażby z iPhone’a 13 oraz najnowszych MacBooków Pro.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra tablet
(źródło: 91mobiles)

Będzie to pierwszy tablet na rynku z wycięciem w wyświetlaczu – nawet Apple, które jest znane z notcha, nie zastosowało go w żadnym swoim tablecie. W tym przypadku ma ono być jednak uzasadnione umieszczeniem w nim dwóch aparatów o rozdzielczości 12 Mpix każdy – głównego i z obiektywem ultraszerokokątnym.

Czy taka konfiguracja jest konieczna w tablecie? Należy raczej patrzeć przez pryzmat tego, że będzie to najlepiej wyposażony, topowy model w ofercie dla stosunkowo wąskiego grona klientów – szczególnie że jego dostępność podobno ma być mocno ograniczona.

Producenci zawsze „idą na całość” w przypadku topowych urządzeń i najwyraźniej południowokoreański uznał, że może sobie w tym modelu pozwolić na taką „ekstrawagancję”. Mimo wszystko z niecierpliwością czekamy, aż sam oficjalnie wytłumaczy, dlaczego zdecydował się na taki niecodzienny krok.

Wyświetlacz w urządzeniu, oprócz wycięcia, będzie również miał przekątną aż 14,6 cala, a do tego rozdzielczość WQXGA+. Ramki dookoła ekranu, pomijając notcha, mają mieć grubość zaledwie 6,3 mm.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra tablet
(źródło: 91mobiles)

We wnętrzu tego modelu znajdzie się procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oraz – w zależności od wersji – 8 GB, 12 GB lub nawet 16 GB RAM i 128 GB, 256 GB albo 512 GB pamięci wbudowanej. Na rynku, jak zawsze, pojawi się zarówno wariant z samym WiFi, jak i obsługujący łączność komórkową w technologiach 4G LTE i 5G.

Ponadto specyfikacja Galaxy Tab S8 Ultra obejmie podwójny aparat 13 Mpix + 6 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym na tyle i akumulator o pojemności 11200 mAh, który będzie można naładować z mocą 45 W. Tablet po wyjęciu z pudełka ma działać pod kontrolą systemu Android 12 z One UI 4.1. Całość zamknie się w obudowie o wymiarach 208,6×326,4×5,5 mm.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
(źródło: 91mobiles)

Zaktualizowane wydanie autorskiego interfejsu Samsunga ma zapewnić nowe opcje dostosowywania i personalizacji, tryb Extra Dim, dzięki któremu oczy użytkownika będą mniej zmęczone podczas korzystania urządzenia w nocy, a także możliwość ustawienia poziomu przezroczystości okien aplikacji oraz łatwe uruchamianie programów z paska zadań.

Ponadto dużej aktualizacji doczeka się też tryb DeX – tryb portretowy pozwoli przekonwertować DeX z orientacji poziomej na pionową. Do tego pojawi się również dedykowana aplikacja Health, która będzie prezentowała dane w trzech kolumnach obok siebie, aby w pełni wykorzystać dostępną, dużą przestrzeń na ekranie.

Urządzenie zapewni także wsparcie dla obsługi rysikiem S Pen, który będzie można przyczepić magnetycznie do jego tylnej obudowy.

Data premiery serii Tab S8 wciąż pozostaje nieznana.