Galaxy Tab A8 premiera
Źródło: Samsung

Samsung Galaxy Tab A8 – ideał średniej półki?

Tablety w przedziale 1000-2000 złotych to teren najbardziej zażartej walki pomiędzy wieloma producentami. Czy Samsung Galaxy Tab A8 ma wszystko, aby wybić się na tle konkurencji?

Samsung Galaxy Tab A8 oficjalnie

Oczywiście Samsung wie, że nie ma sensu urządzać walki wewnątrz własnej gamy, toteż sprzęt nie powinien zagrozić sprzedaży tabletom z serii Galaxy Tab S. Zaczynając od frontu, sprzęt wyposażono w ekran w technologii TFT o wielkości 10,5 cala i rozdzielczości 1920×1200 pikseli. Firma chwali się, że ekran w Galaxy Tab A8 zajmuje aż 80% powierzchni przodu urządzenia.

Wrażenia wizualne na tablecie dopełni układ dźwiękowy z czterema głośnikami Dolby Atmos oraz złączem minijack 3,5 milimetra. Ci, którzy zdecydują się na zakup urządzenia, otrzymają również darmowe dwa miesiące w usłudze YouTube Premium. Sprzęt dostał ponadto wbudowaną aplikację Samsung TV Plus, oferującą ponad 200 kanałów na żywo lub on-demand.

Samsung Galaxy Tab A8 spec
Źródło: Samsung

Doświadczenia audiowizualne to nie wszystko. Samsung Galaxy Tab A8 to również o 10 procent wyższa wydajność CPU oraz GPU względem poprzednika. Choć Samsung nie podaje nigdzie nazwy układu, nieoficjalne informacje sugerują że firma porzuciła układ Snapdragon 662 na rzecz procesora Unisoc Tiger T618 – SoC z dwoma rdzeniami Cortex-A75 i sześcioma rdzeniami Cortex-A55 oraz układem graficznym Mali G52 MP2.

W kwestii RAM-u i pamięci wewnętrznej klienci uzyskają teraz większy wybór. Najbardziej podstawowa wersja to 3 GB RAM + 32 GB pamięci na dane użytkownika. Wersja 4 GB RAM występuje w dwóch pojemnościach pamięci wewnętrznej – 64 GB oraz 128 GB. Jeżeli to wam nie wystarczy, pamięć urządzenia możemy rozszerzyć o dodatkowy terabajt za pomocą slotu na karty microSD.

Z przodu Samsung Galaxy Tab A8 otrzymał kamerę o rozdzielczości 5 megapikseli ze stałą ogniskową. Z tyłu mamy natomiast 8-megapikselową matrycę z autofocusem. W kwestii łączności zabraknie wsparcia dla sieci 5G i urządzenie będzie dostępne w dwóch opcjach – wyłącznie z Wi-Fi oraz z LTE.

Przy życiu tablet utrzyma bateria o pojemności 7040 mAh ze wsparciem szybkiego ładowania o mocy 15 W. Niestety, ładowarka dołączona do zestawu wykorzystuje zaledwie połowę tej mocy (7,5 W). Złącze USB-C w wersji 2.0 oznacza również brak wsparcia dla funkcji Samsung DeX. Urządzenie wystartuje z Androidem 11 na pokładzie – aktualizacja do Androida 12 pojawi się z pewnością w późniejszym terminie.

Samsung Galaxy Tab A8 zadebiutuje w Europie jeszcze w tym miesiącu. Według niderlandzkiego oddziału firmy cena podstawowej wersji powinna być taka sama jak w schodzącym ze sceny modelu Tab A7, czyli 230 Euro. Dostępny będzie w trzech widocznych powyżej kolorach: czarnym, srebrnym, oraz różowym.