maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

T-Mobile wyłącza 3G. Sprawdź, kiedy sieć zniknie z Twojej okolicy

Operator T-Mobile już jakiś czas temu ogłosił, że wyłączy sieć 3G w Polsce. Firma podkreśla, że decyzja ta została podjęta ze względu na malejące zapotrzebowanie na usługi 3G oraz rosnące potrzeby klientów dotyczące szybkości i niezawodności sieci 4G i 5G. Co takie wyłączenie oznacza w praktyce dla użytkowników? Dzięki specjalnej stronie możesz też sprawdzić, kiedy sieć 3G przestanie istnieć w Twojej okolicy.

T-Mobile całkowicie wyłączy 3G już w tym roku

Operator poinformował o planach całkowitego wyłączenia sieci 3G do końca 2023 roku już jaki jakiś czas temu, a dokładnie w grudniu 2020 roku. Wówczas T-Mobile podkreślało, że obecnie tylko 5% całej transmisji danych odbywa się za pomocą sieci 2G i 3G. Nie jest żadną tajemnicą, że podczas korzystania z internetu mobilnego klienci naprawdę rzadko wykorzystują obecnie sieć 3G.

Technologie 3G coraz mniej odpowiadają potrzebom i jest naszym celem, aby z niej zrezygnować, a wykorzystywane zasoby radiowe przeznaczyć na 4G/5G. Komunikowaliśmy plan wyłączenia 3G do końca 2023 roku, ale dotychczasowe doświadczenia z refarmingiem, w tym reakcja klientów, skłoniły nas do przyspieszenia tego procesu. Wyłączenie 3G w całym kraju planujemy zakończyć już w kwietniu. Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska w wywiadzie dla Telko.in

Co w praktyce wyłączenie sieci 3G oznacza dla klientów? Przede wszystkim to, że osoby korzystające ze starszych kart SIM, które nie wspierają technologii LTE, stracą możliwość korzystania z internetu w standardzie 3G, a ich urządzenia automatycznie przełączą się na sieć 2G, w której korzystanie z sieci jest bardzo utrudnione, żeby nie powiedzieć, że niemal niemożliwe.

Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej operator umieścił odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wyłączeniem sieci 3G. Znajdziemy tam m.in. informację o tym, że klienci korzystający ze starych kart SIM mogą je wymienić bezpłatnie w dowolnym salonie T-Mobile.

Wyłączenie sieci 3G niesie pozytywne skutki dla klientów, ponieważ T-Mobile przeznaczy pozyskane częstotliwości na zwiększenie pojemności sieci LTE i 5G, a to ma przełożyć się na możliwość osiągnięcia wyższych prędkości transferu danych w tych sieciach.

Jak sprawdzić, kiedy 3G T-Mobile zniknie z mojej okolicy?

Operator planuje zakończyć wyłączanie sieci 3G już w kwietniu 2023 roku. Dzięki specjalnej stronie internetowej, wpisując nazwę swojej gminy lub powiatu, możesz sprawdzić, kiedy sieć 3G zniknie z Twojej okolicy. Na stronie znajduje się również mapa, przedstawiająca etapy wyłączania sieci 3G.

T-Mobile wyłączenie 3G
Mapa przedstawiająca etapy wyłączania sieci 3G w Polsce (źródło: T-Mobile)

Na stronie sprawdziłem kilka największych polskich miast. Kiedy nastąpi w nich wyłączenie sieci 3G?

  • Kraków – 13.03.2023,
  • Rzeszów – 13.03.2023,
  • Wrocław – 03.03.2023,
  • Katowice – 27.02.2023,
  • Kielce – 27.03.2023,
  • Warszawa – 10.04.2023,
  • Szczecin – 20.03.2023,
  • Poznań – 03.04.2023,
  • Białystok – 03.04.2023.