Maszt stacja bazowa nadajnik antena
fot. Pixabay

Radom nie jest zadowolony z rozwoju 5G. Miejska sieć LTE do likwidacji

Kto by pomyślał, że rozwój sieci 5G w Polsce przyniesie… ofiary? Oczywiście nie w ludziach, a w dotychczas wykorzystywanej sieci LTE. Taka sytuacja dotknęła Radom.

Darmowy internet w Radomiu

Od jesieni 2013 roku w Radomiu realizowano program „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”. Zgodnie z jego założeniami, Urząd Miejski w Radomiu nadzorował bezpłatne użyczanie terminali abonenckich (anten zewnętrznych wraz z zasilaczem) osobom o szczególnych potrzebach związanych z dostępem do Internetu.

Trwałość projektu została określona na 5 lat, a jego realizacja powinna zostać zakończona w czerwcu 2021 roku. Z uwagi na to, że program przynosił korzyść mieszkańcom Radomia, a także ze względu na ich zwiększone potrzeby podczas pandemii, zdecydowano się przedłużyć przedsięwzięcie.

Sęk w tym, że stacje bazowe dla bezpłatnego Internetu działają w zakresie 3,6-3,8 GHz, a więc w paśmie, które wkrótce zostanie rozdysponowane operatorom sieci komórkowych i przeznaczone na świadczenie usług sieci 5G. Kolizja ta skutkuje tym, że wspomniany wcześniej program musi zostać zakończony, i to ze skutkiem natychmiastowym.

Internet 5G w Radomiu oznacza koniec darmowego LTE
(fot. radom.pl)

Aukcja 5G kończy program bezpłatnego Internetu w Radomiu

Urząd Komunikacji Elektronicznej, w związku ze wznowieniem operacji prowadzących do rozpoczęcia aukcji 5G w Polsce, przekazał Gminie Miasta Radom, że nie ma możliwości wydania pozwoleń radiowych na używanie urządzeń nadawczo-odbiorczych pracujących w zakresie 3,6 GHz-3,8 GHz.

W ten sposób świadczenie usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat dla mieszkańców Radomia, w ramach projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”, przestało być możliwe. Miasto nie jest w stanie przestawić swojej miejskiej sieci LTE na tzw. blok 0 (3410-3480 MHz), zatem osoby przyzwyczajone do bezpłatnego Internetu będą musiały poszukać sobie jakiejś płatnej alternatywy.

Dotychczasowi beneficjenci programu proszeni są o zwrot użyczonego wcześniej sprzętu do Wydziału Teleinformatycznego Urzędu Miejskiego w Radomiu. Sama usługa przestanie być świadczona już od 1 stycznia 2023 roku.

Co prawda wygląda to na nieco niesprawiedliwy splot okoliczności, ale z drugiej strony, pierwotne założenia programu darmowego Internetu w Radomiu nie przewidywały świadczenia usług przed tak długi czas. W gruncie rzeczy podobnego rozwoju wypadków należało się spodziewać znacznie, znacznie wcześniej.