konfetti celebrate party świętowanie
fot. Ylanite Koppens / Pexels

Nowy Surface Pro 9 będzie przyciągał kolorami i odpychał wysoką ceną

Jeżeli przedpremierowe doniesienia okażą się prawdą, nowy hybrydowy tablet od Microsoftu może zyskać kilka dodatkowych punktów w kategorii „przebojowość”. Wszystko dzięki obudowie, a dokładniej – dostępnej kolorystyce. Niestety, klientów mogą natomiast odepchnąć wysokie ceny urządzenia.

Surface Pro 9 będzie dostępny w nowych kolorach

Za najnowsze doniesienia na temat nowych urządzeń Microsoftu, tj. Surface Pro 9 oraz Surface Laptop 5, odpowiada Roland Quandt z niemieckiego serwisu WinFuture. Quandt ma na swoim koncie wiele sprawdzonych informacji, więc podane przez niego dane jak najbardziej mogą pokryć się ze stanem faktycznym. Co zatem wiemy o nowej hybrydzie i laptopie od Microsoftu?

Z punktu widzenia osób, dla których ma znaczenie, jak wygląda ich urządzenie, najciekawszą informacją powinna okazać się ta, że Surface Pro 9 otrzyma dwa dodatkowe warianty kolorystyczne. Obok „zwykłego szarego” lub „normalnej czerni” Microsoft ma zaprezentować również wersję zieloną i szafirową. Czy będą to jakieś limitowane edycje na konkretne rynki, czy część normalnej oferty – dowiemy się zapewne w dniu premiery.

Surface pro
Nowy Surface Pro może liczyć na ciekawsze odmiany kolorystyczne. (źródło: Microsoft)

Zgodnie z trendem, zapoczątkowanym przez poprzednika, Surface Pro 9 nie trafi na rynek z procesorem Intel Core i3. Zamiast tego najbardziej budżetową opcją będzie model wyposażony w procesor z serii Core i5 12. generacji (konkretnie i5-1235U) z dyskiem o pojemności 256 GB oraz 8 GB RAM. Co ciekawe, to właśnie ona powinna zaliczyć największy skok wydajności względem poprzednika – jest mowa o ~20% lepszych wynikach od „ósemki”.

W przypadku wersji z Intel Core i7-1255U wzrost osiągów na jednym rdzeniu procesora to zaledwie 12% w porównaniu do poprzednika z Intel Core i7-1185G7. Najlepiej wyposażone modele będą mogły pochwalić się dyskiem SSD w technologii PCI-e z 1 TB dostępnej pamięci oraz 16 GB RAM.

Surface Laptop 5 – ewolucja tym razem bez AMD?

Podobne zmiany czekać będą piątą generację laptopów giganta z Redmond. Możemy zatem spodziewać się procesorów Intel Core i5 (1235U) oraz i7 (1255U) 12. generacji. WinFuture wspomina również, że Europejczycy mogą liczyć na terabajtowe dyski twarde, podczas gdy ilość dostępnej pamięci operacyjnej może się zmniejszyć względem poprzednika – zamiast opcji z 32 GB RAM, pojawią się warianty z maksymalnie 16 GB RAM.

Okazuje się jednak, że nie jest to koniec ciekawych doniesień, dotyczących specyfikacji obu urządzeń. W przypadku Surface Pro 9 wspomina się bowiem również o wersji opartej na procesorze ARM, a dokładnie Microsoft SQ3, bazującym na dostępnym od jakiegoś czasu na rynku Snapdragonie 8cx Gen 3.

Choć brak oficjalnego komunikatu w tej sprawie, przedpremierowe informacje, które docierają z wiarygodnych źródeł, sugerują, że Microsoft przy premierze Surface Laptop 5 może porzucić współpracę z AMD. Na potwierdzenie, czy nowe Surface’y zadebiutują bez procesorów Ryzen, będziemy musieli jednak poczekać do momentu oficjalnej prezentacji lub oświadczenia Microsoftu.

Czyżby Surface Laptop 4 były ostatnimi urządzeniami Microsoftu z procesorami AMD na pokładzie? (fot. Tabletowo)

Surface Pro 9 ma zaoferować podobny ekran jak Surface Pro 8, tj. PixelSense o przekątnej ~13 cali i rozdzielczości 2880×1920 pikseli z funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 120 Hz. Z kolei Surface Laptop 5 ma być dostępny w dwóch wersjach: z 13,5- i 15-calowym wyświetlaczem.

Choć nowe procesory i kolory brzmią czarująco, potencjalnych nabywców na ziemię może sprowadzić cena urządzeń. Cena najtańszego Surface Pro 9 z Intel Core i5, 8 GB RAM oraz 256 GB dyskiem SSD ma wynosić 1300 euro, co jest równowartością ~6150 złotych. Cena najtańszego Surface Laptop 5 z ekranem 13,5-cala zacznie się zaś od 1200 euro (~5680 złotych), a wersji z wyświetlaczem 15-calowym od 1500 euro (~7100 złotych).

Oczekuje się, że konferencja, w trakcie której Microsoft zaprezentuje nowe urządzenia z serii Surface, odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca – mówi się o 10 października, aczkolwiek gigant z Redmond oficjalnie nie zapowiedział jeszcze żadnego wydarzenia.

Aktualizacja: Microsoft oficjalnie poinformował, że konferencja, na której pokaże nowe urządzenia z serii Surface, odbędzie się 12 października 2022 roku – początek o godzinie 16:00 czasu polskiego.