procesor Qualcomm Snapdragon 865 5G
procesor Qualcomm Snapdragon 865 5G (źródło: Qualcomm)

Bunt producentów smartfonów. Nie chcą procesora Snapdragon 865, bo jest za drogi

To miał być idealny biznes. Topowy procesor Snapdragon 865 sprzedawany jest razem z zewnętrznym modemem X55 5G. Qualcomm zakładał, że wszystkie smartfonowe firmy, które dotąd wydawały na rynek flagowce z najwyższymi układami Snapdragon na pokładzie, zrobią tak i w tym roku. Powiem Wam, że Qualcomm się pomylił.

Qualcomma dziwne rozwoju ścieżki

Qualcomm ma dość specyficzną filozofię postępu. Z jednej strony dąży do produkcji procesorów tworzonych w coraz bardziej precyzyjnym procesie technologicznym, a z drugiej proponuje najważniejszym graczom na smartfonowym rynku instalowanie chipsetów, które muszą być sprzedawane w pakiecie z osobnym modemem 5G (w przeciwnym wypadku telefon pozbawiony jest nawet łączności 4G). Oczywiście montowany jest on w jednej obudowie smartfona, jednak przyczynia się do zmniejszenia ilości dostępnego w niej miejsca, skutecznie komplikując producentom mobilnych urządzeń zarządzanie ułożeniem podzespołów w smartfonie.

Taka polityka sprzedażowa nie podoba się niektórym producentom, którzy liczą się z kosztami podczas projektowania swoich urządzeń. Owszem, „5G” brzmi dumnie na branżowych prezentacjach, ale w sytuacji, gdy wielu użytkowników nie będzie w stanie skorzystać z dobrodziejstw szybszego przesyłu danych, płacenie za dodatkowy, montowany oddzielnie moduł 5G, wydaje się mijać z celem.

Smartfony ze Snapdragonem 865 muszą mieć modem 5G

LG, Nokia i Google rezygnują ze Snapdragona 865?

Qualcomm ma w swojej ofercie świeży procesor ze zintegrowanym modułem 5G – jest nim Snapdragon 765G. I to właśnie z niego najprawdopodobniej będą korzystać firmy, które nie zamierzają wyposażać się w najszybszy SoC (System on Chip) producenta układów scalonych. Które z nich planują taki krok?

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Na razie nie ma konkretnych danych. Pierwsza informacja tego typu pojawiła się dwa dni temu, kiedy pewne źródła wskazały, że LG zamierza zainstalować średniopółkowy procesor w kolejnym modelu z flagowej linii „G”. Na taki ruch zdecydowało się już HMD Global, ponieważ w niedawno zaprezentowanej Nokii 8.3 5G znalazł się wyżej wymieniony chipset. Istnieją plotki mówiące o tym, że to samo chce zrobić Google w smartfonach Pixel 5 i Pixel 5 XL.

Jak na razie, Qualcomm zdaje się nic sobie nie robić z perspektywy mniejszego zarobku na Snapdragonie 865 i powiązanym z nim modemie X55 5G, skoro jak gdyby nigdy nic zaprezentował już następcę tego drugiego komponentu. Modem X60 5G poznaliśmy tydzień temu, i choć pierwsze urządzenia z tym podzespołem na pokładzie pojawią się na początku 2021 roku, to może się okazać, że nie będzie ich wcale tak dużo…

źródło: gizchina