modem Qualcomm Snapdragon X55 (fot. Qualcomm)

Qualcomm zaprezentował drugą generację modemu 5G do urządzeń mobilnych

Chociaż w sprzedaży nadal nie ma ani jednego smartfona obsługującego sieć 5G, to w najbliższej przyszłości na półkach sklepowych pojawi się co najmniej kilka(naście) takich urządzeń. Zdecydowana większość z nich wyposażona zostanie w modem Qualcomm Snapdragon X50, jednak nie przeszkodziło to amerykańskiemu koncernowi już dziś zaprezentować jego drugiej generacji.

Możliwości modemu Qualcomm Snapdragon X55 są naprawdę imponujące. Przy połączeniu z siecią 5G jest w stanie pobierać dane z prędkością nawet 7 Gbit/s i wysyłać je z prędkością do 3 Gbit/s. Z kolei w sieciach LTE prędkość pobierania plików może sięgnąć 2,5 Gbit/s. Dla porównania, Qualcomm Snapdragon X50 w sieci 5G jest w stanie ściągać dane z prędkością maksymalnie 5 Gbit/s.

Qualcomm Snapdragon X55 powstał z myślą o różnego rodzaju urządzeniach, m.in. smartfonach, mobilnych hotspotach, zawsze połączonych z siecią komputerach osobistych, laptopach, tabletach i zestawach rozszerzonej rzeczywistości. Qualcomm deklaruje, iż zadbał o to, aby modem był jak najbardziej kompletny i funkcjonalny, dzięki czemu jego klienci będą mogli szybko wyprodukować urządzenia z nim na pokładzie i to w skali globalnej.

A skoro już o tym mowa, to testowe modemy Qualcomm Snapdragon X55 są już rozsyłane do zainteresowanych klientów. Pierwszych urządzeń z tą jednostką amerykański koncern spodziewa się pod koniec 2019 roku. Warto jeszcze dodać, że obsługuje ona wszystkie sieci, począwszy od 2G, a skończywszy na 5G, i jest połączona z najnowszym modułem anteny 5G mmWave (QTM525). W przypadku tego ostatniego producent chwali się, że jest on na tyle niewielki, że spokojnie zmieści się do smartfonów o grubości 8 mm.

Źródło: Qualcomm, QualcommTechChrunch