Qualcomm Snapdragon X60 modem 5G
Modem 5G Qualcomm Snapdragon X60 (źródło :Qualcomm)

Qualcomm zaprezentował trzecią generację modemu 5G, ale prędko z niego nie skorzystacie

Qualcomm zaprezentował kolejną generację modemu 5G i jednocześnie poinformował, że użytkownicy będą mogli z niego skorzystać dopiero za kilkanaście (!) miesięcy. Mimo wszystko warto zobaczyć, co czeka nas w najbliższej przyszłości w temacie obsługi sieci piątej generacji przez urządzenia mobilne.

Sieć 5G dopiero wchodzi pod strzechy, ale producenci starają się przyspieszyć ten proces, gdyż to dla nich nowa, niedostępna do tej pory okazja do zarobienia niemałych pieniędzy. Co więcej, żelazo trzeba kuć, póki gorące, bowiem ta żyła złota w ciągu kilku lat się wyczerpie i z pewnością nie zabraknie chętnych, aby uszczknąć jak najwięcej dla siebie.

Na rynku debiutuje coraz więcej urządzeń mobilnych obsługujących sieć piątej generacji, przede wszystkim smartfonów. Większość wyposażona jest w procesory Qualcomm Snapdragon, aczkolwiek swoje układy przygotowali także MediaTek i Samsung (Exynos). Amerykanie posiadają w swojej ofercie już trzy modemy 5G: Snapdragon X50, Snapdragon X52 (zintegrowany z platformami mobilnymi Snapdragon 765 i 765G) oraz Snapdragon X55. Dziś poinformowali o premierze czwartego, Snapdragon X60.

Modem 5G Qualcomm Snapdragon X60 – specyfikacja

Jak informuje QualcommSnapdragon X60 jest pierwszym na świecie modemem obsługującym agregację spektrum we wszystkich kluczowych pasmach i kombinacjach 5G, w tym mmWave i sub-6 przy użyciu FDD (frequency division duplex) i TDD (time division duplex). Rozwiązanie to ma zwiększyć średnią prędkość 5G w urządzeniach mobilnych.

Qualcomm dodaje też, że „Snapdragon X60 zawiera pierwsze na świecie rozwiązanie do agregacji nośników 5G FDD-TDD sub-6, oprócz obsługi agregacji 5G FDD-FDD i TDD-TDD, wraz z dynamicznym współdzieleniem widma (DSS), umożliwiając operatorom szeroki zakres opcji wdrażania – w tym możliwość zmiany przeznaczenia widma LTE dla 5G w celu skutecznego zapewnienia wyższych średnich prędkości sieci i przyspieszenia rozszerzenia 5G”. Na to ostatnie zdecydowali się już w Polsce Play i Plus.

Modem Snapdragon X60 w sieci 5G jest w stanie pobierać dane z prędkością nawet 7,5 Gbit/s i wysyłać do 3 Gbit/s. Są to oczywiście wartości maksymalne – w rzeczywistości w większości przypadków będą znacznie mniejsze, szczególnie gdy 5G się upowszechni i zacznie z niego korzystać więcej osób. Qualcomm zapowiada jednak, że pierwsze smartfony klasy premium z tym rozwiązaniem na pokładzie zadebiutują na rynku dopiero na początku… 2021 roku. Można się więc domyślać, że jest ono dedykowane nowej platformie mobilnej o prawdopodobnie oznaczeniu Snapdragon 875.

Qualcomm wspomina także, że w przypadku modemu Snapdragon X60 wykorzystał 5-nm litografię (jego produkcją zajmą się Samsung i TSMC), co wskazuje, że najprawdopodobniej podobną zastosuje również przy następcy Snapdragona 865.

Źródło: Qualcomm, Qualcomm via Android Central; Reuters via SamMobile