procesor Qualcomm Snapdragon 865 5G
procesor Qualcomm Snapdragon 865 5G (źródło: Qualcomm)

Smartfony ze Snapdragonem 865 muszą mieć modem 5G

Snapdragon 865 jest topowym procesorem, a mimo to, nie oferuje zintegrowanego modemu 5G (jak HiSilicon Kirin 990 5G) – za obsługę sieci piątej generacji odpowiada dedykowany Snapdragon X55. Wydawać by się więc mogło, że będzie on dostępny również w wersji nieobsługującej 5G. Okazuje się jednak, że nie.

Qualcomm zdecydował się na dość zaskakujący krok, ponieważ Snapdragon 865 nie ma zintegrowanego modemu 5G, podczas gdy niżej pozycjonowane Snapdragon 765 i Snapdragon 765G już tak. Amerykanie zrobili to jednak w pełni świadomie. Cristiano Amon w rozmowie z serwisem Android Authority przyznał, że cechy i możliwości Snapdragona X55 (m.in. pobieranie danych z prędkością nawet 7,6 Gbit/s) wymagają, aby miał określony rozmiar i konsumował adekwatną porcję prądu. Gdyby producent zintegrował go z SoC, negatywnie odbiłoby się to na całym układzie – zmniejszyłoby się miejsce na CPU i GPU, a jednocześnie spowodowało wydzielanie większej ilości ciepła, co nie pozostałoby bez wpływu na wydajność całej platformy.

Prezydent Qualcomma przyznał, że integracja jest korzystna, jednak wymaga kompromisów, a firma chciała zaoferować najwyższą wydajność zarówno w przypadku wszystkich składowych Snapdragona 865, jak i modemu 5G Snapdragon X55. Jest to logiczne tłumaczenie, bowiem osobny modem 5G Balong 5000 od Huawei obsługuje pobieranie danych z prędkością nawet 7,5 Gbit/s, podczas ten zintegrowany w HiSilicon Kirin 990 5G już „tylko” 2,3 Gbit/s. Różnica jest więc znacząca.

Co ciekawe, jeśli producenci chcą zastosować w swoich urządzeniach Snapdragona 865, muszą go wziąć w pakiecie z modemem Snapdragon X55, ponieważ SoC nie ma osobnego modemu do obsługi sieci w pozostałych technologiach. Oznacza to, że wszystkie smartfony i tablety z nim na pokładzie będą „5G Ready”. To dobra wiadomość, gdyż dzięki temu więcej osób skorzysta z 5G – jeśli nie od razu, bo na danym obszarze nie jest dostępne, to w przyszłości, bowiem ich sprzęt będzie do tego przygotowany.

Źródło: The Verge, Android Authority